Produkcja Maxów może zostać wstrzymana

[object Object]
Boeing w tarapatach. Produkcja 737 Max pod znakiem zapytaniaTVN24 BiS
wideo 2/3

Produkcja samolotów Boeing 737 Max może zostać wstrzymana lub znacząco spowolniona - ostrzegł dyrektor wykonawczy koncernu Boeing Dennis Muilenburg. Jak przypomina CNN, nie wiadomo, kiedy uziemiony model maszyny uzyska ponownie certyfikat bezpieczeństwa.

Muilenburg powiedział inwestorom, że Boeing 737 Max może uzyskać certyfikat regulatora rynku, Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA), w ostatnim kwartale tego roku. Ostrzegł też, że ponowne przełożenie terminu wydania tego zezwolenia może postawić pod znakiem zapytania produkcję maszyny.

FAA wykryła niedawno nową usterkę w tych maszynach i termin wznowienia lotów tych Boeingów został odłożony po raz czwarty. - Spowolnienie produkcji lub jej zawieszenie nie jest rozwiązaniem, które nas zadowala, ale jest to alternatywa, na którą musimy się przygotować. (...) Firma musi mieć pewność, że przewidziała wszystkie scenariusze - powiedział Muilenburg podczas telekonferencji z inwestorami. Notowania Boeinga na nowojorskiej giełdzie spadły w związku z tymi informacjami o 3 proc.

Dwie katastrofy

Z powodu dwóch katastrof - w Indonezji w październiku 2018 roku i w Etiopii w marcu tego roku - w których łącznie zginęło 346 ludzi, w marcu wszystkie samoloty Boeing 737 Max zostały uziemione. Koncern poinformował, że w drugim kwartale tego roku poniósł najwyższe straty w swojej historii - 3,7 mld dol. Zawieszenie lub spowolnienie prac spowoduje znacznie większe straty; już teraz, z powodu opóźnień w produkcji, koszty wzrosły o około 1,7 mld. Ponadto, finansowe wyniki Boeinga za drugi kwartał nie uwzględniają jeszcze kosztów utworzenia specjalnego, wartego 100 mln dol. funduszu odszkodowań dla rodzin ofiar katastrof. Co więcej, koncern poinformował, że musiał odpisać od zysków 201 mln rezerw na pokrycie kosztów związanych z pozwami sądowymi. Boeing będzie ponosił straty jeszcze przez dłuższy czas, ponieważ katastrofy modelu 737 Max sprawiły, że spadła liczba zamówień.

Autor: mp / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości