Gigantyczny samolot wyrysowany na niebie. Niezwykły lot nad USA

Ze świata

13.06.2015 | Dreamliner w akcji. Próba umiejętnościFakty TVN
wideo 2/5

Osiemnaście godzin - tyle trwał niezwykły lot nad Stanami Zjednoczonymi w wykonaniu Dreamlinera numer BOE004. Samolot wzbił się w powietrze w nocy ze środy na czwartek czasu polskiego i już wrócił do macierzystego portu w Seattle. Co w tej podróży było wyjątkowego? Odpowiedzią są zrzuty ekranu z radarów śledzących maszynę.

Boeing 787-8 Dreamliner, należący do producenta, w trakcie kilkunastogodzinnej podróży pokonał prawie 6,5 tysięcy kilometrów, przelatując nad 22 stanami. Wszystko po to, by wyrysować swój kształt. Rzecznik koncernu w korespondencji z "The Washington Post" wskazał, że podczas niezwykłego lotu prowadzono testy wytrzymałościowe.

"Zamiast latać w przypadkowych kierunkach kreatywny zespół testowy wpadł na pomysł, by narysować 787-8 na niebie" - czytamy w wiadomości od Douga Aldera, cytowanej przez amerykański dziennik.

Jaka trasa

Lot rozpoczął się w nocy z środy na czwartek czasu polskiego w Seattle.

Ze stanu Waszyngton samolot ruszył na wschód w kierunku Montany i Dakoty. Następnie wykonując ostry skręt, dotarł do nadmorskiej miejscowości Marquette w stanie Michigan. Pilot następnie skierował maszynę w centralną część Ameryki, skrzętnie realizując misję narysowania na niebie kształtu Dreamlinera.

W mediach społecznościowych nie brakowało również wpisów, które wskazywały, że "rysunek" przedstawia bardziej Airbusa.

Ogon maszyny znalazł się blisko Nowego Orleanu. Inne punkty orientacyjne, które pokonał samolot, to m.in.: Spokane, Minneapolis, Fort Collins, San Antonio, Nashville i Kansas City.

Do portu lotniczego w Seattle maszyna zawitała około godziny 19 czasu polskiego.

O samolocie

Boeing 787-8 Dreamliner, to średniego rozmiaru, szerokokadłubowy samolot pasażerski dalekiego zasięgu. Pierwszy oblot maszyny odbył się 15 grudnia 2009 roku.

Samolot na pokładzie może pomieścić nawet 335 pasażerów. Osiem dreamlinerów w swojej flocie mają również Polskie Linie Lotnicze LOT, a jego ostatni egzemplarz odebrano w połowie lipca.

LOT w przyszłym roku ma odebrać trzy nowe Boeingi 787-9 Dreamliner, a czwarty ma trafić do spółki w roku 2019.

Autor: mb/bgr / Źródło: The Washington Post, The Mirror, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@flightradar24