Bezrobocie w USA na najniższym poziomie od ponad pół wieku

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP

Liczba miejsc pracy w amerykańskiej gospodarce wzrosła w styczniu o 517 tysięcy, a stopa bezrobocia spadła do 3,4 procent - poinformowało Biuro Statystyk Pracy (BLS). Bloomberg podał, że jest to najniższe bezrobocie od 1969 roku.

Wysoki wzrost liczby miejsc pracy - ponad dwukrotnie większy niż miesiąc wcześniej - zaskoczył ekonomistów i komentatorów. Według ankietowanych przez "Wall Street Journal" ekspertów, spodziewali się oni średnio wzrostu o jedynie 187 tys. "Washington Post" nazwał styczniowe liczby "osłupiającymi".

Bezrobocie w USA

Jak podano w komunikacie urzędu, największy wzrost miejsc pracy zanotowano w sektorze rozrywkowym i hotelarskim, usług biznesowych i służbie zdrowia. Płace wzrosły o 4,4 proc. w skali roku.

Poziom uczestnictwa w rynku pracy pozostaje jednak na poziomie nieco niższym (62,4 proc.) niż przed wybuchem pandemii COVID-19. Think tank Center for Economic and Policy Research (CEPR) podał, że najniższy w historii pomiarów jest poziom bezrobocia wśród Afroamerykanów - 5,4 proc.

Według "Washington Post", nadspodziewanie dobra sytuacja na rynku pracy "stawia nowe pytania" na temat wysiłków banku centralnego w celu ograniczenia inflacji.

Wskaźniki inflacyjne w ostatnich miesiącach stopniowo lecz konsekwentnie spadały, a wraz z tymi danymi zmniejszyło się tempo podnoszenia stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Dziennik komentuje, że spadek bezrobocia mimo "chłodzenia" gospodarki przez Fed skomplikuje jego dalsze decyzje.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: NYC Russ/Shutterstock

Pozostałe wiadomości