USA badają transakcje Deutsche Banku. Podejrzewają rosyjskich klientów o pranie pieniędzy

Ze świata

Aktualizacja:

Amerykański Departament Sprawiedliwości bada warte miliardy dolarów transakcje dokonywane przez Deutsche Bank AG w imieniu rosyjskich klientów - pisze Reuters, powołując się na osobę zbliżoną do sprawy. Ci mieli kupować akcje w rublach i dokonywać takich samych transakcji w Londynie za dolary wyprowadzając w ten sposób pieniądze za granicę bez informowania o tym regulatorów.

Jak czytamy, urzędnicy Departamentu Stanu domagają się informacji od niemieckiego banku, ponieważ do transakcji wykorzystano dolary.

Deutsche Bank odmówił komentarza w sprawie.

W sprawozdaniu finansowym za drugi kwartał bank poinformował, że został już poddany badaniu jeśli chodzi o transakcje klientów w Londynie i Moskwie.

Lustrzane transakcje

W tym samym raporcie Deutsche Bank podał, że regulatorzy finansowi w Niemczech, Rosji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych podjęli już środki dyscyplinarne wobec niektórych osób. Jak pisze Reuters, w ubiegłym miesiącu amerykański Departament Usług Finansowych zwrócił się do Deutsche Banku o udostępnienie informacji na temat transakcji, które mogą być mieć charakter prania pieniędzy. Chodzi o niektórych klientów w Rosji i potężne pieniądze - ponad 6 mld dolarów. Bloomberg, powołując się na osoby znające sprawę poinformował w poniedziałek, że Departament Sprawiedliwości bada tzw. transakcje lustrzane. Przeprowadzane jednocześnie na dwóch różnych rynkach umożliwiają wyprowadzenie pieniędzy bez konieczności informowania regulatorów. Rosyjscy klienci niemieckiego banku mieli kupować akcje w rublach i dokonywać takich samych transakcji w Londynie za dolary.

Autor: mn//km / Źródło: Reuters