Odzieżowy gigant znów pod ostrzałem. "Materiał kojarzy się z Holokaustem"

Ze świata

adl.orgInformacje o produkcje zamieściła na swojej stronie organizacja Anti-Defamation League

Firma odzieżowa Urban Outfitters została wezwana przez organizację walczącą z antysemityzmem - Anti-Defamation League - do zaprzestania sprzedaży tkaniny dekoracyjnej w szaro-białe pasy. Zdaniem ADL "niesamowicie przypomina ona Holokaust" i strój więźniów z nazistowskich obozów koncentracyjnych.

Jak pisze "Business Insider", na materiale oprócz szaro-białych pasów jest też różowy trójkąt, podobny do tego, do którego noszenia zmuszani byli więźniowie zidentyfikowani wcześniej jako homoseksualiści - czytamy. Z kolei lesbijki oznaczano w obozach koncentracyjnych czarnym trójkątem.

Zdziwienie i oburzenie

ADL wysłała do Urban Outfitters list, w którym wyraża swoje zaniepokojenie "niewrażliwym projektowaniem i okresowym używaniem przez firmę produktów kojarzących się z Holokaustem". Szef ADL podkreślił w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej organizacji: "Czy było to zamierzone, czy nie, ten szaro-biały wzór pasów i różowy trójką są głęboko obraźliwe i nie powinny być włączane do kultury popularnej. Apelujemy do Urban Outfitters o natychmiastowej usunięcie ze sklepów produktu przypominającego odzież narzuconą ofiarom Holokaustu". "Business Insider" pisze, że redakcji nie udało się znaleźć tego produktu na stronie internetowej sklepu. Może to oznaczać, że przedmiot został usunięty ze sprzedaży - czytamy. Serwis wysłał w tej sprawie zapytanie do producenta.

Kolejny raz

To nie pierwszy raz, kiedy marka Urban Outfitters jest krytykowana za sprzedaż produktu mogącego zostać uznanym za antysemicki. W 2012 roku detalista wypuścił na rynek koszulkę z umieszczonym na lewej kieszeni wzorem przypominającym gwiazdę Dawida. Wówczas produkt został usunięty ze sprzedaży. Pod koniec ubiegłego roku firma zaoferowała ubranie z logiem amerykańskiego uniwersytetu w Kent. Bluza, która wygląda jak poplamiona krwią, przypomniała o studentach zabitych tam w 1970 roku. Także w zeszłym roku pojawiała się bluza z pijącym piwo Jezusem.

Urban Outfitters jest jedną z najlepiej znanych firm odzieżowych w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Swoje sklepy posiada m.in. w Niemczech, Francji, Belgii, Szwecji. Dodatkowo prowadzi sprzedaż w sklepie internetowym.

Autor: mn//km / Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: adl.org