Bruksela nie słucha obywateli? Dotąd przeszły tylko dwie inicjatywy

Ze świata

sxc.huObywatele muszą zebrać co najmniej milion podpisów

Dotychczas tylko dwa projekty przeszły całą procedurę związaną z europejską inicjatywą obywatelską - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Od 1 kwietnia 2012 r. obywatele UE mogą zgłaszać inicjatywy legislacyjne, którymi – według nich – powinna zająć się Komisja Europejska. Mają rok na zebranie co najmniej 1 mln podpisów obywateli z przynajmniej 7 państw Unii – są też dodatkowe minima dla każdego z nich, np. dla Polski ponad 38 tys. podpisów.

Może być lepiej?

W sprawozdaniu na 3. rocznicę wejścia w życie tych regulacji KE ocenia, że przepisy funkcjonują skoro dwie inicjatywy przeszły całą procedurę. Ale przyznaje, że można je poprawić.

Jak wynika z dokumentu, dotąd napłynęło do KE 51 takich wniosków, z czego 31 dotyczyło kwestii należących do kompetencji Komisji i te zostały zarejestrowane. Próg miliona podpisów osiągnęły zaś tylko 3 inicjatywy, z czego 2 zostały rozpatrzone przez KE. Pod 3 kolejnymi zakończono zbieranie podpisów, ale nie przekazano jeszcze informacji potwierdzających uzbieranie wymaganej ich liczby.

Autor: msz / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu