TVN24 Biznes | Ze świata

Nowe obowiązki dla przewożących pieniądze przez granicę. Zmieniają się unijne przepisy

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
ads/ToL
Źródło:
PAP
Ekspert o bezpiecznej wypłacie pieniędzy z bankomatu za granicą (materiał z 2019 roku)
tvn24Ekspert o bezpiecznej wypłacie pieniędzy z bankomatu za granicą (materiał z 2019 roku)

Od czwartku obowiązują nowe przepisy unijne dotyczące przewożenia pieniędzy przez granicę. Jeśli przewożona kwota przekracza 10 tysięcy euro, przy wjeździe i wyjeździe z Unii Europejskiej trzeba będzie złożyć deklarację.

3 czerwca w życie wchodzą regulacje unijnego rozporządzenia. Nowe regulacje rozszerzają obowiązki między innymi osób przewożących pieniądze przez granicę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Przepisy dotyczą kwot co najmniej 10 tysięcy euro

"Jeśli będzie to kwota co najmniej 10 000 euro, to przy wjeździe i wyjeździe z Unii Europejskiej trzeba będzie złożyć deklarację tych środków właściwym organom celnym Służby Celno-Skarbowej lub organom Straży Granicznej" - tłumaczył resort finansów. Środek lokomocji, za pomocą którego przekraczamy granicę, nie ma znaczenia.

Unijne rozporządzenie rozszerza obowiązki osób przemieszczających pieniądze przez granicę i obszary kontroli przeprowadzanych przez służby graniczne. Dotyczy to przepływu środków pieniężnych w transporcie - na przykład pieniędzy wwożonych do Unii lub wywożonych z Unii w przesyłkach pocztowych, kurierskich, cargo lub ładunkach kontenerowych. Rozszerzono także definicję środków pieniężnych o towary używane jako wysoce płynne środki przechowywania wartości i karty przedpłacone.

Ministerstwo informuje, że gdy pieniądze - co najmniej 10 tysięcy euro - są wwożone do Unii lub wywożone z niej, a deklarację składa podróżny, musi on je zgłosić. Natomiast jeśli pieniądze są przesyłane w przesyłkach, organy celne mogą wymagać od nadawcy lub odbiorcy lub ich przedstawiciela, by złożył deklarację ujawnienia pieniędzy w ciągu 30 dni

Autor:ads/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości