Włochy i Turcja na horyzoncie. Pięć największych zagrożeń dla Unii Europejskiej

Ze świata

ShutterstockUnia Europejska na skraju przepaści. Oto pięć największych zagrożeń

Unia Europejska była wielkim marzeniem, ale dziś rzeczywistość może to marzenie zniszczyć - pisze amerykański serwis "Business Insider". Dziennikarze serwisu wskazują na pięć zagrożeń, które mogą zagrozić spójności Wspólnoty.

Zdaniem "BI" niemożliwym, aby utrzymać jedność gospodarczą i jednolitą politykę pieniężną w zbiorze krajów, z których każdy określa swoją własną politykę fiskalną.

"Kryzys zadłużenia w Europie jest pierwszym znakiem, że coś poszło nie tak. Berlin przez lata pożyczał pieniądze biedniejszym krajom strefy euro, aby te mogły kupować niemieckie produkty. Inne kraje eksportujące w UE robiły tak samo. Powstała nierównowaga handlowa, która uwidoczniła się w długach takich krajów jak Grecja, Włochy, Hiszpania, Portugalia i Irlandia" - czytamy w tekście.

Jeśli dodamy do tego napięcia polityczne wynikające z kryzysu migracyjnego i ryzyko Brexitu to zobaczymy, że zapaść w Europie staje się coraz bardziej realnym scenariuszem.

Oto pięć największych wewnętrznych zagrożeń, przed którymi stoi teraz Unia Europejska:

1. Kryzys bankowy we Włoszech

Włochy będą prawdopodobnie największym bólem Europy. System bankowy w kraju jest uszkodzony przez niespłacalne kredyty. Stanowią one 20 proc. aktywów włoskich banków. Niektóre banki na południu kraju posiadają prawie 10 proc. niespłacalnych pożyczek.

Dla porównania, niespłacalne kredyty w USA to tylko 1 proc. pożyczek.

Upadek włoskiego systemu bankowego to ryzyko systemowe dla całej Europy. Włochy są ósmym co do wielkości gospodarką na świecie, nieco mniejszą od Indii. Jej wpływ ekonomiczny na Europę, a tym samym na gospodarkę światową jest decydujący.

2. Niesforna Grecja

Grecja jest ważna dla Europy z jednego powodu. Jest główną bramą, przez którą Syryjczycy i Irakijczycy próbują się dostać się na kontynent. Bogatsze kraje potrzebują współpracy z Grecją, aby opanować przepływ uchodźców.

Przed Grecją stoją dwa wyzwania: kryzys zadłużenia i naciski ze strony Niemiec, które żądają od Aten oszczędności oraz reakcja na migracyjną falę. Kryzys migracyjny już jest katastrofą humanitarną, a sytuacja staje się coraz gorsza. Unia Europejska wydaje się sparaliżowana.

3. Koniec Schengen

Ataki terrorystyczne w Paryżu doprowadziły do ponownego wprowadzenia kontroli granicznych w otwartej wcześniej strefie Schengen. Listopadowe zamachy przekonały też wielu Europejczyków, że migrujący Muzułmanie są zagrożeniem dla bezpieczeństwa.

Angela Merkel, jeden z kluczowych liderów w Europie, znajduje się po ogromną presją w Niemczech, ze względu na otwartą politykę imigracyjną.

4. Turcja członkiem UE

Unia Europejska poważnie rozważa przyjęcie Turcji w swoje szeregi w zamian za to, że ta utrzyma większość imigrantów w swoich granicach.

Turcja w UE to problem dla Cypru, małej wyspy, ale z technicznego punktu widenia kraju o takich samych prawach jak Niemcy i Francja. Cypr może zawetować przyjęcie Turcji w szeregi Wspólnoty. Turcja nie uznaje cypryjskich paszportów i uniemozliwia cypryjskim statkom i samolotom korzystanie se swoich portów i lotnisk.

Obawy Cypru są uzasadnione, ale UE może zignorować cypryjskie weto, co oczywiście nie jest zgodne z ideą "coraz bardziej jednolitej" unii.

5. Brexit

Wielkimi krokami zbliża się kolejne niebezpieczeństwo. W czerwcowym referendum Brytyjczycy zdecydują, czy pozostać Unię Europejską. Opuszczenie Wspólnoty przez jednego z jej członków byłby niebezpiecznym precedensem i stanowiłoby poważne konsekwencje dla handlu i przepływu walut.

Autor: tol/gry / Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock