Zmienia się mapa wakacyjnych podróży Polaków. Nowe dane

TVN24 Biznes

Wakacje. Polacy kierują się finansami i bezpieczeństwemTVN24 BiS
wideo 2/3

W tym roku turyści nie kierują się wyłącznie finansami, ale też kwestią bezpieczeństwa. Ulubione kierunki to przede wszystkim Grecja, Bułgaria i Hiszpania, a nie jak dawniej Turcja i Egipt.

Pierwszym wyborem polskich turystów jest lotnisko w Burgas, skąd potem trzeba przetransportować się do kurortów nadmorskich. Znaczenie ma dostępność biletów. Przelot w obie strony dla jednej osoby to koszt około 2 tysięcy złotych.

Nieco drożej, bo 2,8 tys. zł, kosztuje przelot do Heraklionu w Grecji, który jest drugim najpopularniejszym kierunkiem wśród Polaków - wynika z zestawienia przygotowanego przez Polski Związek Organizatorów Turystyki.

Na podium znalazła się jeszcze Antalya w Turcji. Polacy chętnie odwiedzają ten kraj, a za przelot w obie strony płacą średnio 2,6 tys. zł.

Jednak to Grecja jest zdecydowanym faworytem, jeśli chodzi o zagraniczne wyjazdy. Kolejne pozycje na liście popularnych kierunków to między innymi Rodos, Korfu, Zakyntos.

Wśród ulubionych kierunków znalazła się hiszpańska Majorka. Tutaj jednak trzeba zapłacić więcej za bilety, bo około 3,2 tys., dlatego Hiszpania jest daleko w tyle za Bułgarią i Grecją.

Wakacyjny boom

Tymczasem Hiszpania właśnie przeżywa boom turystyczny. Od stycznia do czerwca kraj odwiedziło 36,3 mln turystów. Do końca roku Hiszpanie spodziewają się przyjąć łącznie nawet 80 mln podróżnych.

Eksperci komentują, że rekordowy wynik może być zasługą przede wszystkim opinii, że Półwysep Iberyjski jest stosunkowo spokojnym regionem. W ostatnich latach nie było tam większych ataków terrorystycznych.

Szczególnie że podobne rekordy notuje Portugalia. Od stycznia do kwietnia bieżącego roku do tego kraju przyjechało ponad 5 milionów urlopowiczów. Władze spodziewają się, że do końca grudnia przybędzie do Portugalii rekordowa liczba ponad 21 mln zagranicznych turystów.

- Rynek wycieczek turystycznych zdecydowanie się przesunął z kierunków północnoafrykańskich na kierunki śródziemnomorskie - potwierdza Andreo Grzębowski z Polskiej Izby Turystyki.

- Jednak o popularności regionu decyduje nie tylko bezpieczeństwo, ale też silna polityka marketingowa. Szczególnie jeżeli chodzi o Hiszpanię - uważa Grzębowski. Turyści odwiedzają ten kraj nie tylko po to, żeby wypocząć, ale też obejrzeć mecz, słynne zabytki czy skosztować lokalnych przysmaków.

Mimo popularności podróży zagranicznych wciąż duża część Polaków decyduje się na wakacje w kraju. Chodzi o około 60 proc. Polaków, którzy urlop spędzają w kraju, wynika z danych Eurostatu. Z drugiej strony kwestia finansowa nie pozwala dużemu odsetkowi turystów na podróż. Ponad 40 proc. Polaków nie może sobie pozwolić nawet na tygodniowy wyjazd.

Autor: ps/gry / Źródło: TVN24 BiS, tvn24bis.pl