Ulga dla Greków. Rząd łagodzi restrykcje bankowe

Ze świata

TVN24 Biznes i ŚwiatGrecy mogą otwierać konta bankowe bez możliwości dokonywania wypłat

Greckie ministerstwo finansów nieznacznie złagodziło restrykcje obowiązujące w transakcjach bankowych. Po około dwumiesięcznej przerwie Grecy będą mogli przesyłać za granicę niewielkie kwoty.

Na mocy rozporządzenia ogłoszonego w rządowej gazecie w nocy z poniedziałku na wtorek, Grecy będą mogli wysyłać do 500 euro miesięcznie za granicę, a studenci studiujący poza krajem będą mogli otrzymywać do 8 tys. euro na kwartał na pokrycie kosztów mieszkania. Grecy mogą też otwierać konta bankowe bez możliwości dokonywania wypłat, w celu spłacania pożyczek, składek na ubezpieczenie społeczne i zaległych należności podatkowych.

Nadchodzi pomoc

29 czerwca władze zamknęły banki i wprowadziły kontrolę przepływu kapitału, aby uniknąć załamania systemu bankowego, gdyby klienci masowo zaczęli wypłacać oszczędności. Wcześniej premier Aleksis Cipras ogłosił rozpisanie referendum w sprawie warunków trzeciego pakietu pomocowego. W piątek trzyletni program pomocowy dla Grecji, wart maksymalnie 86 mld euro, zaakceptowali ministrowie finansów państw strefy euro oraz grecki parlament. Do ratyfikacji pakietu w niektórych państwach eurolandu potrzebna jest jeszcze zgoda parlamentu. W niemieckim Bundestagu głosowanie odbędzie się w środę.

Grecja porozumiała się z wierzycielami. Bruksela potwierdza:

Grecja porozumiała się z wierzycielami. Bruksela potwierdzaTVN24 BiS

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat

Raporty: