Ukraiński parlament uchwalił budżet na przyszły rok. Miliardy od MFW

Ze świata

shutterstock.comBez dodatkowych środków Kijów musiałby ostro ciąć wydatki budżetowe, bądź wstrzymać obsługę zadłużenia

Parlament Ukrainy uchwalił w poniedziałek nad ranem budżet na 2015 rok - poinformowała agencja Interfax. Kijów może liczyć na kolejną transzę pomocy finansowej z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w ramach pakietu ratunkowego w wysokości 17 mld dolarów.

Zanim doszło do zatwierdzenia budżetu, ukraińscy deputowani przegłosowali pakiet ustaw oszczędnościowych, w tym regulacje dotyczące dodatkowych ceł importowych, co - jak ostrzegał premier Arsenij Jaceniuk - może okazać się niepopularnym rozwiązaniem dla zagranicznych partnerów handlowych Ukrainy. Szef rządu powiedział, że wciąż możliwe jest wprowadzanie poprawek do budżetu w następstwie rozmów z zachodnimi darczyńcami Ukrainy. - Kilka artykułów zmieni się w zależności od tego, co uzgodnimy z międzynarodowymi pożyczkodawcami - powiedział w parlamencie Jaceniuk cytowany przez Interfax. Dodał, że rozmowy te mogłyby zacząć się 7 stycznia.

Miliardy dla Ukrainy

W kwietniu MFW ogłosił pakiet ratunkowy dla Ukrainy, obejmujący 17 mld dolarów na okres do 2016 roku. Chcąc otrzymać program pomocowy, który ma zapewnić przywrócenie stabilności makroekonomicznej państwa i wzrostu gospodarczego, Kijów musi wprowadzić reformy gospodarcze i administracyjne. Bez dodatkowych środków Kijów musiałby ostro ciąć wydatki budżetowe, bądź wstrzymać obsługę zadłużenia. Od kwietnia, gdy rozpoczął się program ratunkowy, Ukraina otrzymała 8,2 mld dolarów od MFW i innych międzynarodowych kredytodawców. Według ekspertów niedobór finansowy na Ukrainie jest rezultatem 7-procentowego spadku PKB tego kraju i załamania się ukraińskiego eksportu do Rosji, czego rezultatem jest wielki odpływ kapitałów i spadek rezerw bankowych. Jak informował na początku grudnia Jaceniuk, w związku z dokonaną przez Rosję aneksją Krymu i konfliktem w Donbasie Ukraina straciła 20 proc. dochodów, jej rezerwy walutowe zmniejszyły się do 10 mld dolarów, a deficyt budżetowy wynosi 4 proc. PKB, a spadek PKB wyniesie w roku bieżącym 7 proc.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com