Ukrainie grozi załamanie finansowe. UE znajdzie pieniądze na pomoc?

Ze świata

TVN24 Biznes i ŚwiatPoroszenko w polskim parlamencie. Jaki kierunek dla Ukrainy?

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że Ukraina potrzebuje kolejnych 15 mld dolarów finansowania aby powstrzymać kryzys gospodarczy, ale Unia Europejska ma ograniczone możliwości pomocy - powiedział w środę przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. I zaapelował do państw członkowskich o środki na realizację planu inwestycyjnego oraz większą elastyczność w budżecie unijnym, by UE była w stanie pomóc Ukrainie.

- Ukraina potrzebuje więcej pomocy. Ocena potrzeb finansowych tego kraju została już zakończona. Ukraina potrzebuje dodatkowych 15 mld dolarów do tego, co już jest zaplanowane - podkreślił szef KE. Jak przypomina Reuters, zespół analityków MFW przebywał w Kijowie w ubiegłym tygodniu. Wówczas prowadzono rozmowy na temat zaplanowanej już pomocy w wysokości 17 mld dolarów. Według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego Ukraina potrzebuje dodatkowych 15 mld dolarów pomocy, by zamknąć lukę w swoich finansach.

Budżet składkowy

Juncker powiedział, że oczekuje iż Ukraina poprosi o kolejne dwa mld euro z Unii Europejskiej. Dodał, że UE powinna odpowiedzieć na te oczekiwania i dołożyć się do budżety, ponieważ Komisja Europejska nie dysponuje odpowiednim budżetem. - UE może pomóc tylko w ramach swojego budżetu. Margines (środków) na dodatkowe finansowanie w przyszłym roku jest mały. Jeśli w pełni wykorzystamy go na potrzeby Ukrainy, nie będziemy mieć nic na dodatkowe potrzeby, które mogą się pojawić w ciągu najbliższych dwóch lat - zauważył szef KE.

W czwartek do Brukseli zjadą szefowie państw i rządów krajów UE, by debatować o dwóch sprawach. Pierwsza z nich to przedstawiony przez Komisję Europejską plan, który przewiduje zmobilizowanie w ciągu trzech lat 315 mld euro na inwestycje w Unii. Druga to właśnie wsparcie w reformach Ukrainy.

Apel o pomoc

Na początku tygodnia z apelem o pomoc do UE zwrócił się w Brukseli premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Polityk zapewniał, że jego rząd zrobi wszystko, by wdrożyć reformy uzgodnione w umowie stowarzyszeniowej z UE, ale zaznaczył, że jego kraj potrzebuje dodatkowego wsparcia, aby ustabilizować gospodarkę i sektor finansowy. Do tej pory UE przekazała Ukrainie 1,36 mld euro tzw. pomocy makrofinansowej na ustabilizowanie sytuacji budżetowej. Zdaniem MFW, który przewiduje, że krajowi temu zabraknie 15 mld dolarów, jeśli środki te nie znajdą się w ciągu kilku tygodni, Ukrainie będzie musiała mierzyć się z załamaniem finansowym.

Autor: mn / Źródło: reuters, pap