Ukraina znów pożycza. Potrzebuje 150 mln euro na modernizację gazociągu

Ze świata

gazprom-neft.comEBI prowadzi z Urengoju na zachodniej Syberii w Rosji przez Ukrainę do Użhorodu na zachodzie kraju

Ukraina i Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) podpisały w poniedziałek umowę na 150 milionów euro pożyczki na modernizację gazociągu Urengoj-Pomary-Użhorod. Tą magistralą przesyłany jest gaz z Rosji do odbiorców w krajach UE.

Umowę podpisali w Kijowie premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk i prezes EBI Werner Hoyer. Unijny bank udzieli pożyczki państwowej firmie Ukrtranshaz, która jest operatorem ukraińskich gazociągów.

Mniejsze straty

- Modernizacja stacji kompresorowych pozwoli zmniejszyć straty przy tłoczeniu gazu przez ukraiński system gazociągów o 20 procent - oświadczył Jaceniuk.

Ukraina oczekuje, że jeszcze w grudniu otrzyma pożyczkę w wysokości 200 mln dolarów na unowocześnienie ukraińskiego odcinka magistrali z Urengoju do Użhorodu od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Po podpisaniu umowy z EBI Jaceniuk po raz kolejny zaapelował do partnerów z UE i Stanów Zjednoczonych, by zaangażowali się w modernizację ukraińskich gazociągów.

Apel o inwestycje

South Stream, który jest nikomu niepotrzebnym projektem politycznym Rosji. Ukraina ponownie apeluje do wszystkich partnerów europejskich i amerykańskich o inwestowanie w ukraińską sieć przesyłową - mówił szef rządu w Kijowie.

- Powinno to stać się naszym wspólnym wkładem w zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego zarówno Europy, jak i Ukrainy - podkreślił Jaceniuk.

Gazociąg, który ma być zmodernizowany dzięki środkom z EBI prowadzi z Urengoju na zachodniej Syberii w Rosji przez Ukrainę do Użhorodu na zachodzie kraju. Dalej transportowany nim gaz płynie do Słowacji i Rumunii. Jest to jedna z najważniejszych linii przesyłu gazu przez Ukrainę do państw UE. Gazociągiem tym, który liczy ponad 4,4 tys. km długości można tłoczyć 32 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: gazprom-neft.com