Ukraina znosi monopol oligarchów. Będzie reforma rynku gazu

Ze świata

naftogaz.com29ee7bf1fe74da0e7810b1882721b15c

Parlament Ukrainy uchwalił w czwartek ustawę zakazującą bezpłatnego wykorzystywania przez prywatne firmy państwowych gazociągów, zezwalając jednocześnie na ich wydzierżawianie lub udostępnianie na zasadzie koncesji.

Jak się wskazuje, ma to służyć stworzeniu warunków rzeczywistej konkurencji na rynku gazu ziemnego na podobnych zasadach, jakie przewidziane są w przepisach Unii Europejskiej.

Ceny gazu spadną?

Uzasadniając w środę konieczność uchwalenia ustawy, premier Arsenij Jaceniuk zaznaczył, że należące do grupy biznesowej Firtasz-Lowoczkin regionalne spółki dystrybucji gazu muszą płacić państwu za użytkowanie gazociągów. Jak twierdzą ukraińscy deputowani, spółki te w sposób bezpośredni bądź pośredni kontrolują 70 proc. rynku gazu. - Ustawa zniesie monopol oligarchów i pozwoli na zmniejszenie cen gazu - oświadczył lider forsującej hasła antykorupcyjne Partii Radykalnej Ołeh Laszko. Jak relacjonował Reuters, ustawa ma zapewnić niedyskryminacyjny dostęp do rynku gazu na zasadach "wolnej konkurencji przy odpowiednim poziomie ochrony konsumentów".

Szef Naftohazu zatrzymany. W tle skandal korupcyjnyTVN24 Biznes i Świat

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: naftogaz.com