Ukraina walczy z separatystami. Ale "w pełni realizuje zobowiązania międzynarodowe"

Ze świata


Ukraina bez względu na konflikt zbrojny z separatystami na wschodzie kraju wypełnia zobowiązania finansowe wobec partnerów zagranicznych – oświadczyła w piątek minister finansów Natalia Jaresko, występując przed parlamentarzystami w Radzie Najwyższej.

- Realizujemy zobowiązania finansowe w pełnym zakresie – podkreśliła. Minister zaznaczyła, że w warunkach wojennych państwo potrzebuje nie tylko mobilizacji armii, lecz także mobilizacji w sferze finansowej.

"Zaszkodzić Ukrainie"

- Wojna terrorystyczna jest częścią wojny ekonomicznej, która ma zaszkodzić naszym reformom i zbliżeniu Ukrainy do Europy – powiedziała Jaresko. I dodała, że jej kraj potrzebuje pomocy międzynarodowej, lecz według niej "nie chodzi o prezenty, lecz o kredyty".

Jaresko przyznała, że partnerzy międzynarodowi wytykają Ukrainie, iż przemiany odbywają się bardzo powoli, a władze niewystarczająco zwalczają korupcję, jednak rząd działa nad zmianą tej sytuacji.

Pomoc dla Kijowa

Od ub. tygodnia na Ukrainie przebywa misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), która ma rozpatrzyć przekazanie Kijowowi kolejnej transzy pomocy finansowej.

W kwietniu ub.r. MFW ogłosił pakiet ratunkowy dla Ukrainy w wysokości 17 mld USD na okres do 2016 roku. Warunkiem realizacji tego programu pomocowego, który ma zapewnić przywrócenie stabilności makroekonomicznej i wzrostu gospodarczego, jest realizacja przez Kijów reform gospodarczych i administracyjnych.

Bez dodatkowych środków Kijów musiałby ostro ciąć wydatki budżetowe bądź wstrzymać obsługę zadłużenia. Od kwietnia, gdy rozpoczął się program ratunkowy, Ukraina otrzymała 8,2 mld USD od MFW i innych międzynarodowych pożyczkodawców.

Autor: /gry / Źródło: PAP