Tusk liczy na przedłużenie unijnych sankcji wobec Rosji

Ze świata

ShutterstockDonald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, liczy na przedłużenie unijnych sankcji wobec Rosji

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który składa w czwartek wizytę w Kijowie, oświadczył podczas spotkania z premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem, że liczy na przedłużenie unijnych sankcji wobec Rosji.

- Mam nadzieję, że w grudniu będziemy mogli kontynuować w Unii Europejskiej naszą konsekwentną politykę dotyczącą wprowadzenia i przedłużenia sankcji - powiedział. Tusk zapewnił, że w UE trwają dyskusje nad implementacją mińskich porozumień, które mają doprowadzić do uregulowania sytuacji w Donbasie, gdzie trwa konflikt między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami. - Moją rolą w Europie jest wyjaśnianie, że Ukraina jest ofiarą sytuacji. Musimy nadal udzielać Ukrainie wsparcia - podkreślił.

Dyskusja na szczycie

Na szczycie UE w październiku ma odbyć się dyskusja o przyszłości relacji z Moskwą w obliczu trwającego konfliktu na Ukrainie, w tym o przyszłości sankcji wobec Rosji, w tym sankcji gospodarczych, obejmujących m.in. ograniczenia w dostępie do kapitału i technologii dla rosyjskich banków i firm naftowych. Sankcje gospodarcze przedłużono w lipcu i obowiązują one do końca stycznia 2017 roku. Złagodzenie tych restrykcji UE uzależniono od pełnego wdrożenia porozumień z Mińska w sprawie uregulowania konfliktu, ale w niektórych krajach UE pojawiają się apele o zniesienie sankcji. Wśród tematów rozmów Tuska z Hrojsmanem było zakończenie ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą i UE oraz likwidacja obowiązku wizowego dla obywateli ukraińskich podróżujących do państw unijnych. - Zakończenie ratyfikacji umowy z UE o stowarzyszeniu jest dla nas bardzo ważne - oświadczył premier Hrojsman. Mówiąc o wizach szef rządu wyraził oczekiwanie, że zostaną one zlikwidowane w październiku.

Wizyta na Ukrainie

Czwartek jest drugim dniem wizyty Tuska na Ukrainie. W godzinach wieczornych weźmie on udział w uroczystościach 75. rocznicy masowych egzekucji Żydów w kijowskim Babim Jarze. W środę wieczorem szef Rady Europejskiej przeprowadził rozmowy z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

Zobacz materiał z programu "Fakty z Zagranicy" w TVN24 BiS (18.06.2016):

Czy UE zniesie sankcje, które nałożyła na Rosję?tvn24

Autor: mb//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock