Norwegia zamyka się na towary z Rosji. Są wyjątki

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Mateusz Morawiecki:  potrzebne są miażdżące sankcje wobec Rosji, które nie pozwolą jej finansować wojny
Mateusz Morawiecki: potrzebne są miażdżące sankcje wobec Rosji, które nie pozwolą jej finansować wojnyTVN24
wideo 2/3
TVN24Mateusz Morawiecki: potrzebne są miażdżące sankcje wobec Rosji, które nie pozwolą jej finansować wojny

Norweskie władze zamknęły granice dla rosyjskiego transportu towarów. W ten sposób Norwegia z opóźnieniem dołączyła do przyjętego przez Unię Europejską piątego pakietu sankcji wobec Rosji, który został przyjęty na początku kwietnia.

W ostatnich tygodniach nastąpił znaczny wzrost liczby rosyjskich tirów, przekraczających norwesko-rosyjską granicę na przejściu w Storskog w północnej Norwegii, po tym, jak UE zamknęła swoje granice dla Rosjan. Lokalne media podają, że wiele ciężarówek utknęło na drogach, na których wciąż panują zimowe warunki.

Norwegia zamyka się na towary z Rosji - wyjątki

Natomiast zakaz zawijania rosyjskich statków do norweskich portów ma obowiązywać od 7 maja i nie będzie obejmować kutrów rybackich. Norwegia czerpie korzyści ekonomiczne z rybołówstwa, a rosyjskie kutry dostarczają ryby do norweskich portów.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim przemówieniu w norweskim parlamencie nawoływał do zamknięcia norweskich portów dla rosyjskich statków. Rząd Norwegii przekonywał, że decyzja UE o sankcjach "musi zostać dostosowana do norweskich warunków".

Sankcje nie obejmą również arktycznego archipelagu Svalbard, który Norwegia administruje na mocy traktatu spitsbergeńskiego. Na jego podstawie Rosja ma na tym obszarze prawo do prowadzenia działalności gospodarczej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości