Wielki "projekt infrastrukturalny" do granicy z Polską. "Zrobimy to w ciągu roku"

Ze świata

Lwów ma zyskać bezpośrednie połączenia ekspresowe z Krakowem (wideo bez dźwięku)Google Earth
wideo 2/2

Ukraińskie koleje państwowe Ukrzaliznycia planują w ciągu roku budowę tak zwanego europejskiego toru ze Lwowa do zachodniej granicy państwa. Jak poinformował szef przewoźnika Jewhen Krawcow, inwestycja pozwoliłaby na uruchomienie bezpośrednich połączeń ekspresowych z Krakowem, Pragą i Wiedniem.

"3,5 godziny do Krakowa plus ze Lwowa do Europy pociągami ekspresowymi. Wiem, że mówi się o tym przez ostatnie dziesięć lat, ale my zrobimy to w ciągu roku" - napisał Krawcow w czwartek na swoim Facebooku.

Kolej na Ukrainie

Na Ukrainie, jak i w innych państwach byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich tory są szersze od tych, które funkcjonują w pozostałych krajach Europy.

Planowany węższy tor ma prowadzić od znajdującej się we Lwowie i położonej w pobliżu lotniska oraz dworca autobusowego stacji Skniłów. "Już za rok Ukraińcy mogą otrzymać bezpośrednie, szybkie połączenie ze Lwowa do Krakowa, Pragi i Wiednia. Dodatkowo między Skniłowem, lotniskiem i lwowskim dworcem kolejowym planujemy uruchomienie pociągu ekspresowego dla wygody pasażerów" - zapowiedział Krawcow. "Jestem przekonany, że będzie to największy projekt infrastrukturalny na zachodzie Ukrainy. Dla Ukrzaliznyci jest on w pełni realny i przyniesie niezwykle ważny efekt społeczny” - ocenił prezes ukraińskich kolei.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/Jewhen Krawcow | facebook.com/Jewhen Krawcow