Ukraina dogadała się z Rosją. Dostanie gaz taniej niż wcześniej

Ze świata

gazprom.comUkraina wynegocjowała lepszą ceną gazu

Ukraina podpisała nową umowę gazową z Rosją, która będzie obowiązywała w drugim kwartale tego roku. Ukraińcy zapłacą za tysiąc metrów sześciennych gazu 248 dolarów - podaje agencja Reuters.

Ukraiński ministerstwo energetyki poinformowało, że doszło do podpisania umowy gazowej z Rosją. Kontrakt dotyczy dostaw surowca w drugim kwartale 2015 roku. Ukraińcy za tysiąc metrów sześciennych gazu zapłacą 248 dolarów.

- Umowa jest "zwycięstwem" podejścia ekonomicznego nad politycznym w stosunkach Naftohazu i Gazpromu - ocenił Wołodymyr Demczyszyn, minister energetyki Ukrainy.

Bez zmian

Umowa zawiera wszystkie (poza ceną) wynegocjowane wcześniej w tzw. pakiecie zimowym warunki. Wygasający kontrakt skończył się 31 marca 2015 roku. Wcześniej Ukraina płaciła za tysiąc metrów sześciennych gazu 329 dolarów. Rosja zapowiadała, że później cena ta wzrośnie do 348 dolarów. Jednak tak się nie stało.

Za taką obniżką stoją przede wszystkim spadki cen surowca na światowych rynkach surowcowych. Już kilka dni temu minister Demczyszyn mówił, że oczekuje "uczciwej ceny na poziomie około 250 dolarów za tysiąc metrów sześciennych gazu".

Zapasy na zimę

Wskazywał też, że gaz będzie potrzebnie Ukrainie do zgromadzenia zapasów na sezon grzewczy 2015-2016. Nie zdradził wprawdzie jaka konkretnie ilość surowca z Rosji będzie potrzebna, ale dodał, że w jego kraj ma obecnie w magazynach około 7,7 mld metrów sześciennych gazu, a przed sezonem grzewczym planuje zgromadzić 19 mld metrów sześciennych. Ukraina sprowadza z krajów unijnych codziennie około 60 mln metrów sześciennych gazu, a jej własne codzienne wydobycie wynosi 55 mln metrów sześciennych.

Nie zapłacą

Minister Wołodymyr Demczyszyn podkreślał wcześniej również to, że Ukraina nie będzie płacić Rosji za gaz, który Federacja Rosyjska sama będzie dostarczać na tereny w Donbasie kontrolowane przez separatystów. Według ministra Ukraina dostarcza gaz na obszary tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej, a Rosja nie uzgadniała z władzami w Kijowie kwestii samodzielnych dostaw surowca.

Polska wywalczy niższą cenę gazu? "Jest duża szansa" TVN24 BiS

Autor: msz/gry / Źródło: Reuters,

Źródło zdjęcia głównego: gazprom.com