Ukraińska gospodarka wali się. Kijów czeka na większą pożyczkę z MFW


Ukraina i Międzynarodowy Fundusz Walutowy są w stanie osiągnąć porozumienie w sprawie dalszej pomocy finansowej, w ciągu 48 godzin. Jak podkreśla premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk rozmowy są trudne.

Rok po protestach na Majdanie, Ukraina znajduje się na granicy bankructwa. Dołożył się do tego konflikt na wschodzie kraju. Są nadzieje, że rozmowy doprowadzą do zwiększenia pomocy finansowej dla Ukrainy, która może wynieść więcej niż 17 mld dolarów jakie MFW przyznało temu krajowi wcześniej.

Trudne negocjacje

- Negocjacje nie są łatwe, ponieważ nikt nie chce wyrzucić pieniędzy w błoto - powiedział Jaceniuk. Premier Ukrainy wyjaśnił delegacji MFW, która przybyła 8 stycznia, że będzie mocno naciskał na realizację reform obiecanych przez rząd. - Istnieją pewne nierozwiązane kwestie takie jak reformy dotyczące sektora energetycznego - przekazał premier Jaceniuk. I dodał: - Mam nadzieję, że rozmowy z MFW zostaną zakończone w ciągu 48 godzin.

Szefowa MFW Christine Lagarde informowała w styczniu, że będzie wspierała Ukrainę. Nie podała jednak dokładnej kwoty.

Porozumienie w sprawie pieniędzy z MFW może odblokować znacznie większy pakiet pomocy dla Ukrainy, które mogą obejmować pożyczkę od państw z G7. Ogłoszony w kwietniu 2014 roku program ratunkowy MFW dla Ukrainy przewiduje pożyczki (17 mld USD) do 2016 roku.

Autor: pp / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości