Ukraina chce skorzystać z gwarancji USA, by pożyczyć na rynku miliard dolarów

Ze świata

ShutterstockW sobotę Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaakceptował udzielenie Ukrainie kolejnej transzy pomocy finansowej, której łączna wysokość wynosi ponad 17 mld dolarów

Ukraina chce pozyskać na rynku 1 mld dolarów dzięki emisji obligacji gwarantowanych przez USA. Liczymy na uzyskanie zagranicznej pomocy rzędu 3,2 mld dolarów, wliczając w to zyski z gwarantowanych obligacji - podały w środę źródła w ministerstwie finansów Ukrainy.

Pomoc tę rząd w Kijowie miałby uzyskać do końca bieżącego roku, a emisja gwarantowanych przez Stany Zjednoczone papierów dłużnych może nastąpić w listopadzie - poinformowały źródła. Resort finansów Ukrainy nie potwierdził informacji o planowanej sprzedaży obligacji, ale też nie zaprzeczył.

Pomoc z wielu źródeł

USA zapowiedziały wcześniej, że udzielą Ukrainie gwarancji na pożyczki warte 2 mld dolarów. Władze ukraińskie wykorzystały już 1 mld dolarów z tej puli i w maju wyemitowały pięcioletnie euroobligacje; bankami oferującymi podczas tej emisji były Citigroup, JP Morgan i Morgan Stanley. Oczekuje się też, że Ukraina otrzyma w sierpniu i wrześniu dwie transze kredytu z Banku Światowego po 500 mln dolarów oraz 600 mln euro od Komisji Europejskiej. W sobotę Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaakceptował udzielenie Ukrainie kolejnej transzy pomocy finansowej, której łączna wysokość wynosi ponad 17 mld dolarów. Formalna akceptacja udzielenia kolejnej transzy pomocy powinna nastąpić w najbliższy piątek. Władze Ukrainy oświadczyły w ubiegłym tygodniu, że spełniły warunki konieczne do tego, by 31 lipca zapadła pozytywna decyzja o udzieleniu Kijowowi transzy w wysokości 1,7 mld dolarów. W połowie lipca parlament Ukrainy przyjął pakiet ustaw, których uchwalenie było warunkiem odblokowania zagranicznej pomocy finansowej w wysokości 3,2 mld dolarów, w tym 1,7 mld dolarów z MFW. Jak mówił wówczas wiceminister finansów Ukrainy ds. integracji europejskiej Artem Szewalow, pomoc zagraniczna będzie wykorzystana do wsparcia ukraińskiej waluty i na pilne potrzeby budżetowe. Program MFW dla Ukrainy wart jest 17,5 mld dolarów, a Ukraina do tej pory otrzymała 5 mld dolarów.

Wierzyciele Ukrainy nie chcą ustąpić:

Ukraina blisko bankructwa. Wierzyciele nie chcą ustąpićTVN24 BiS

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock