Bliski przyjaciel Putina ma się dobrze. Szef Rosnieftu "Zarabia miesięcznie nawet 390 tysięcy dolarów"

Ze świata

TVN24 BiSBliski przyjaciel Putina ma się dobrze. Szef Rosnieftu "Zarabia miesięcznie nawet 390 tysięcy dolarów"

Szef Rosnieftu zarabia miesięcznie od 295 do 390 tysięcy dolarów - poinformował największy koncern naftowy w Rosji. Rosnieft ujawnił wynagrodzenie Igora Sieczina, po tym jak Władimir Putin zachęcał państwowe spółki do większej przejrzystości informacyjnej ws. płac.

Jak informuje "The Moscow Times" powołując się na opublikowany dokument Rosnieftu, oprócz wynagrodzenia podstawowego Sieczin otrzymuje także liczne dodatki za członkostwo w zarządzie oraz postępowanie z informacjami niejawnymi, takimi jak tajemnica państwowa.

Sprawa "Forbesa"

Rosnieft, który jest największym koncernem z branży petrochemicznej w Rosji, odmówił jednak ujawnienia całkowitej wysokości płacy Sieczina.

Igor Sieczin jest bliskim sojusznikiem Putina, sprawował bowiem stanowisko wicepremiera w jego rządzie. Funkcję szefa w rosyjskim koncernie naftowym pełni od 2012 roku.

Co ciekawe, w 2012 roku po tym jak "Forbes" ujawnił jego roczne przychody, szacowane na 50 mln dol., zirytowany, pozwał amerykański dwutygodnik.

Tym razem jest jednak inaczej. Jak informuje "The Moscow Times", Putin w zeszłym miesiącu wezwał spółki kontrolowane przez państwo do ujawnienia swoich dochodów, a także płac jakie otrzymują pracownicy najwyższego szczebla.

Wpływ sankcji

Jak informuje "The Moscow Times", energetyczny gigant Rosnieft zwrócił się z prośbą do jednego z dwóch rosyjskich funduszy, aby uzyskać pomoc w finansowaniu projektów.

Od chwili, gdy Rosja została uderzona zachodnimi sankcjami, rosyjskie firmy żądają większego finansowania z budżetu państwa. Nie mogą one bowiem korzystać z zachodnich źródeł pozyskiwania kapitału.

Już w październiku ub.r. Rosnieft zwracał się do rosyjskiego Narodowego Funduszu Majątkowego o pomoc w wysokości ponad 49 mld dolarów. Pieniądze miały wówczas pomóc przetrwać sankcje wobec Rosji.

Rosnieft wraz z firmami Gazprom Nieft i Transnieft, został objęty unijnymi sankcjami gospodarczymi 12 września ub.r. Restrykcje obejmują zakaz zakupu, sprzedaży, świadczenia usług inwestycyjnych lub pomocy w emisji papierów wartościowych i innych instrumentów finansowych o terminie zapadalności powyżej 30 dni.

Krytyka Sieczina

Pod koniec ubiegłego roku, kiedy kapitalizacja rynkowa firmy spadła do około 30 mld dol., mimo powszechnej krytyki Putin wsparł Sieczina.

Rosnieft przy okazji wtorkowych informacji o wynagrodzeniach, zapowiedział także przedłużenie o pięć lat umowy z Igorem Sieczinem.

Według danych ThomsonReuters, we wtorek kapitalizacja rynkowa Rosnieft wynosiła 53 mld dolarów.

Putin: gospodarka zacznie rosnąć w ciągu dwóch latTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: Dyor / STRF.ru / Wikipedia (CC BY-SA 3.0)