Małpka z zamiłowaniem do zdjęć. Jest ugoda w sprawie sławnego "selfie"

Ze świata

David Slater/WikipediaSelfie makaka Naruto

Małpka Naruto, która sześć lat temu zrobiła sobie "selfie" aparatem znanego fotografa, nie ma praw autorskich do zdjęć - orzekł sąd w San Francisco. Ale stronom sporu udało się zawrzeć ugodę, na której zyskają zwierzęta.

Sędzia oddalił roszczenia, które organizacja PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) zgłosiła w imieniu małpki. Mimo to fotograf David Slater zaoferował się wpłacić 25 proc. z pieniędzy, jakie zarobi w przyszłości na zdjęciu, na rzecz tej organizacji - wynika z zawartej ugody. Jak napisano w porozumieniu "pieniądze mają przyczynić się dla dobra Naruto".

"Selfie" makaka

Wyrok sądu w sprawie zapadł już w styczniu 2016 roku. Jak zauważał amerykański sąd federalny, prawa autorskie nie mogą być stosowane względem małpki. Tymczasem innego zdania była PETA, która rozpoczęła batalię z fotografem. Organizacja uważała, że małpka powinna korzystać z popularności jej fotografii.

"Selfie" zostało zrobione w 2011 roku na indonezyjskiej wyspie Celebes. Jak tłumaczył fotograf, makak "pożyczył" od niego aparat, żeby zrobić sobie portret. Zdjęcia zostały rozpowszechnione przez Slatera w formie albumu, szybko stały się hitem internetu.

Jak przekonywał fotograf, zwierzę nie może mieć praw autorskich, dlatego to on był przedstawiany jako autor.

Z taką interpretacją nie zgadzała się PETA.

Slater chciał wtedy umorzenia sądowej sprawy. Przekonywał, że jako fotografowi dobro dzikich zwierząt leży mu na sercu, ale to amerykański Kongres, a nie sąd federalny powinien zdecydować, czy zwierzęta mogą być właścicielami praw autorskich.

Co prawda PETA przegrała sprawę przed sądem, ale dzięki dobrej woli Slatera organizacja dostanie pieniądze, zgodnie z wypracowanym porozumieniem.

Precedensowy proces może przysłużyć się zwierzętom - uważają eksperci. - Zadziwiająca sprawa wywołała międzynarodową dyskusję o rozszerzeniu katalogu bezwzględnych praw zwierząt, nie tylko o tym, co wolno człowiekowi względem nich - oświadczył Jeff Kerr, prawnik PETA.

Autor: ps/gry / Źródło: BBC, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: David Slater/Wikipedia