Ze świata

UE zawiesiła sankcje wobec Białorusi. Także wobec Łukaszenki

Ze świata


Państwa UE zawiesiły na cztery miesiące sankcje wobec przedstawicieli władz Białorusi. Decyzja została podjęta w kontekście poprawy stosunków UE z tym krajem - podała Rada UE. Wśród osób wobec których zawieszono unijne sankcje jest m.in. Aleksandr Łukaszenka.

Decyzja o czasowym zawieszeniu restrykcji dotyczy 170 ze 175 objętych nimi osób, a także trzech firm. To odpowiedź UE na uwolnienie w wakacje przez prezydenta Alaksandra Łukaszenkę sześciu więźniów politycznych i brak reperkusji wobec opozycji przy okazji przeprowadzonych w tym miesiącu wyborów prezydenckich. Ogólne porozumienie ws. zawieszenia sankcji zostało uzgodnione przez państwa unijne jeszcze przed wyborami prezydenckimi na Białorusi, ale jego wprowadzenie było uzależnione od ich przebiegu.

Jakie sankcje?

Dotychczas sankcjami wizowymi i ekonomicznymi Unii Europejskiej było objętych ponad 240 urzędników białoruskich, w tym Alaksander Łukaszenka.

Kilka miesięcy temu restrykcje zostały tymczasowo zawieszone wobec szefa białoruskiej dyplomacji Uładzimira Makieja.

Białoruś zostanie nadal objęta embargiem unijnym na sprzedaż broni.

Zachód wprowadził sankcje wobec Białorusi między innymi po brutalnym rozpędzeniu przez białoruskie służby opozycyjnej demonstracji zorganizowanej po wyborach prezydenckich w 2010 roku.

Autor: mb / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości