Ubrania, które rosną wraz z dzieckiem. Oto rewolucyjne rozwiązanie

Ze świata

Petit PliUbrania Petit Pli otrzymały nagrodę Jamesa Dysona

Rozciągają się do siedmiu rozmiarów i mogą być używane przez dzieci przez ponad dwa lata. Petit Pli to prawdopodobnie jedne z najbardziej zaawansowanych technologicznie ubranek na świecie. Pomysłodawca otrzymał właśnie międzynarodową nagrodę Jamesa Dysona.

Ubrania Petit Pli, które zostały stworzone przez Ryana Yasina, ujrzały światło dzienne w 2017 roku w Londynie. Jak wskazano na stronie, przyczyną była chęć walki z nudnymi oraz źle dopasowanymi rzeczami dostępnymi na rynku. Pomogło w tym wykształcenie Ryana, który jest inżynierem aeronautyki, specjalizującym się w konstrukcjach nadających się do rozłożenia.

Odzież prototypowa stworzona przez niego jest przystosowana dla dzieci w wieku od sześciu miesięcy do trzech lat. W tym czasie może rozciągnąć się do siedmiu rozmiarów.

Do produkcji użyto ultralekkich, wodoodpornych i "oddychających" materiałów, ponieważ jak wskazuje producent, dzieci są sportowcami ekstremalnymi. Co ważne, ubrania będzie można prać. To zresztą niejedyne zalety. Taka produkcja ma bowiem również pozwolić na zmniejszenie ilości odpadów. Obecnie na śmietnik co roku trafiają bowiem tysiące części garderoby.

Technologia została już opatentowana, a kolejnym krokiem jaki chciałby zrobić twórca jest sprzedaż produktu w sklepach w Wielkiej Brytanii. Na razie nie wiadomo jednak kiedy mogłyby to nastąpić, ani jaka byłaby cena ubrań.

Jak poinformowano w czwartek, ubranka, które rosną wraz dzieckiem zdobyły nagrodę Jamesa Dysona.

O nagrodzie

To międzynarodowa nagroda w dziedzinie projektowania i wzornictwa przemysłowego, obejmująca 18 krajów.

W konkursie mogą brać udział prace zgłaszane przez studentów i absolwentów kierunków: projektowanie, wzornictwo przemysłowe, inżynieria, którzy studiują bądź studiowali w jednym z wymienionych krajów: Australia, Austria, Belgia, Kanada, Francja, Niemcy, Irlandia, Włochy, Japonia, Malezja, Holandia, Nowa Zelandia, Rosja, Singapur, Hiszpania, Szwajcaria, Wielka Brytania i USA.

Wyróżnienie jest przyznawane przez Fundację Jamesa Dysona.

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Petit Pli