Uber skarży się na Europę. Bo "chroni taksówkarzy"

Ze świata

Aplikacja mobilna umożliwia zamówienie przewozu przez smartfon

Po skargach na Francję i Niemcy amerykańska firma Uber, która łączy osoby poszukujące środka transportu z prywatnymi kierowcami, wniosła do KE zażalenie na hiszpańskie przepisy mające chronić tradycyjnych taksówkarzy. KE zastanawia się, jak traktować Ubera.

- Nie zamykamy drzwi na możliwości oferowane przez nowe technologie, ale uważamy, że powinno się to odbywać w ramach istniejących regulacji - powiedział w środę na konferencji prasowej rzecznik Komisji Europejskiej ds. transportu Jakub Adamowicz, pytany o to, czy KE postrzega Ubera, oferującego aplikację mobilną umożliwiającą bezpośredni kontakt z klientami, jako firmę transportową czy usługowo-technologiczną.

Zakaz działalności?

We wtorek hiszpański dziennik "El Pais", powołując się na dokumenty, do których dotarł, podał, że Uber złożył skargę na hiszpańskie przepisy, które zakazują jego działalności. Rzecznik KE w środę nie potwierdził tej informacji, ale poinformował, że Dyrekcja Generalna ds. Mobilności i Transportu (DG MOVE) rozpatruje skargi firmy Uber na Francję i Niemcy. Rzeczniczka KE Mina Andreewa dodała, że w przypadku technologii informatycznych "dość trudno określić" ich charakter. Poinformowała, że DG MOVE rozpatruje skargę we współpracy z innymi dyrekcjami. Uber tłumaczy, że nie jest firmą transportową, tylko usługową, będącą pośrednikiem między osobami szukającymi transportu i kierowcami.

Protesty

Przeciwko jego działalności protestują organizacje zawodowych taksówkarzy. Zarzucają firmie z Kalifornii nieuczciwą konkurencję, wytykając jej, że nie sprawdza, kim są kierowcy świadczący usługi ani jakie mają kompetencje w prowadzeniu samochodu. W marcu niemiecki sąd zakazał firmie świadczenia na terenie Niemiec usługi wspólnych przejazdów o nazwie UberPOP, w ramach której przejazdy były wykonywane przez niezawodowych kierowców. Poza usługami UberPOP firma oferuje także podróże licencjonowanymi pojazdami. W Hiszpanii działalności firmy Uber została zakazana przez sąd w Madrycie w grudniu 2014 r. Francuski sąd odłożył we wtorek na później wyrok w sprawie usługi UberPOP.

Niezgodne z prawem?

Skargi w KE na Francję Uber złożył w listopadzie 2014 r. i lutym 2015 r., w marcu 2015 r. - na Niemcy. Firma uważa, że regulacje prawne tych państw faworyzują tradycyjne firmy taksówkarskie i są niezgodne z unijnym prawem. Uber działa w 56 krajach, w tym od lata 2014 r. w Polsce.

Autor: msz/ / Źródło: PAP