Tusk odmawia Ciprasowi przedłużenia pomocy. "Nie widzę woli zmiany stanowiska"

Ze świata

TVN24 Biznes i ŚwiatTusk odmawia Ciprasowi

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk w liście do Aleksisa Ciprasa napisał, że nie widzi wśród państw członkowskich gotowości do wyrażenia zgody na prośbę greckiego premiera o przedłużenie o miesiąc programu pożyczek ratunkowych. Na antenie TVN24 BiŚ Raport Specjalny na temat Grecji.

"Po konsultacji z przywódcami UE i przy braku braku nowych czynników nie widzę woli do zmienienia stanowiska ministrów finansów z posiedzenie 27 czerwca" - napisał Tusk w liście datowanym na 29 czerwca, który opublikował "Financial Times".

Dzień wcześniej Aleksis Cipras zwrócił się do Tuska z prośbą o przedłużenie programu pomocowego, który wygasa dziś o kolejny miesiąc.

Otwarte drzwi

Tusk napisał, że proces negocjacji został uzgodniony na szczycie strefy euro w ub. poniedziałek i potwierdzony na unijnym szczycie w czwartek i piątek. "Niestety, wasz rząd zerwał negocjacje" - napisał szef Radu Europejskiej. Tusk dodał, że po wygaśnięciu programu ratunkowego, Grecja może ubiegać się o nową pomoc. "W Europie drzwi do negocjacji pozostają zawsze otwarte w duchu solidarności i odpowiedzialności" - czytamy w liście.

Obecny program ratunkowy dla Grecji wygasa dzisiaj, a zagraniczni kredytobiorcy, po fiasku negocjacji w weekend oznajmili, że nie będzie on przedłużony. A to oznacza, że Grecja wkrótce stanie się bankrutem, bo ma jeszcze tylko kilka godzin, aby zwrócić MFW 1,6 mld euro, a nie ma na to środków.

Autor: tol / Źródło: Financial Times

Raporty: