Tusk: musimy wytropić przemytników imigrantów i zniszczyć ich biznes

Ze świata

TVN24 BiSTusk: musimy wytropić przemytników imigrantów i zniszczyć ich biznes

W celu ratowania życia imigrantów, przeprawiających się przez Morze Śródziemne, UE musi "podkopać biznes przemytników" ludzi - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk przed czwartkowym szczytem Unii, poświęconym imigracji.

- Ratowanie życia niewinnych ludzi jest dla nas priorytetem numer jeden. Chodzi tu nie tylko o akcje ratunkowe na morzu, ale też o zwalczanie przemytników i zapobieganie nielegalnej imigracji - powiedział Tusk dziennikarzom przed rozpoczęciem szczytu.

Rozpoczęcie szczytu

- Po pierwsze musimy wytropić przemytników, rozbić ich sieci i podkopać ich biznes - podkreślił. Tusk zapowiedział, że przywódcy wzmocnią operacje Tryton i Posejdon, polegające na patrolowaniu granic morskich. Spodziewa się też trudnej dyskusji o systemie przejmowania uchodźców, przybywających do krajów na południu UE, przez pozostałe państwa członkowskie. Nadzwyczajny szczyt UE to reakcja na coraz częstsze katastrofy statków z imigrantami, którzy usiłują przedostać się z Afryki i Bliskiego Wschodu do Europy. W miniony weekend w wypadku kutra płynącego z Libii do Włoch zginąć mogło nawet 900 osób.

Trzaskowski: nielegalni imigranci to problem nas wszystkichTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: PAP