Tusk: grecki rząd musi być "trochę bardziej realistyczny"

Ze świata


W negocjacjach w sprawie pakietu pomocowego dla Grecji nie ma już miejsca na grę; potrzebne są decyzje, a nie negocjacje, a grecki rząd powinien być "nieco bardziej realistyczny" - ocenił w czwartek szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

- Potrzebujemy decyzji, a nie negocjacji - powiedział Tusk na czwartkowej konferencji, nawiązując do sprawy pomocy finansowej dla Grecji i własnego środowego spotkania z szefem rządu w Atenach Aleksisem Ciprasem. - Grecki rząd musi być nieco bardziej realistyczny - dodał.

Grecki koniec gry?

Zdaniem Tuska obecnie w negocjacjach "nie ma miejsca na hazard", gdyż "ktoś może przyjść i oznajmić: +koniec gry+".

Premier Grecji spotkał się w środę w Brukseli, na marginesie szczytu UE-Ameryka Łacińska, także z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Francois Hollande'em. Na czwartkowe popołudnie zaplanowane jest kolejne spotkanie Ciprasa z Junckerem.

Nowe propozycje?

Niemiecka kanclerz powiedziała rano w Brukseli, że Grecja jest gotowa do intensywnej pracy nad porozumieniem z trzema instytucjami nadzorującymi jej program pomocowy. Wyraziła nadzieję na postęp w rozmowach w najbliższym czasie.

Wcześniej Komisja Europejska oświadczyła, że dotychczasowe oferty rządu Grecji w sprawie przezwyciężenia impasu w negocjacjach są wciąż niewystarczające.

W środę późnym wieczorem agencja ratingowa Standard&Poor's ponownie obniżyła rating Grecji z dalszą negatywną perspektywą, podkreślając, że bez porozumienia z wierzycielami Atenom grozi niewypłacalność w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Agencja obniżyła rating Grecji z i tak już niskiego "CCC+" do "CCC".

Do końca czerwca

Zagrożona bankructwem Grecja od miesięcy prowadzi negocjacje z Komisją Europejską, MFW i Europejskim Bankiem Centralnym, które domagają się reform strukturalnych w zamian za odblokowanie kolejnej transzy pomocy w wysokości ok. 7,2 mld euro. Obecny program pomocowy dla Aten wygasa 30 czerwca.

Odblokowanie tych środków ma kluczowe znaczenie, gdyż grecka kasa jest pusta, a zbliża się termin spłaty zadłużenia. W tym miesiącu Grecja powinna zwrócić MFW ok. 1,6 mld euro, a latem - oddać 6 mld euro EBC.

Autor: /gry / Źródło: PAP