Tusk rozmawiał z Ciprasem. "Oczekujemy konkretnych propozycji"

Ze świata


Oczekujemy, że do końca dzisiejszego dnia Grecja przedstawi propozycje, które będą zarówno kompleksowe, jak i szczegółowe - powiedział Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej. Zapewnił, że "Europa jest gotowa do zapewnienia stabilności finansowej w strefie euro". Jednocześnie dodając, iż "dobre porozumienie w niedzielę powinno być wystarczające dla narodowych parlamentów".

Na konferencji prasowej w Luksemburgu Tusk poinformował, że rozmawiał telefonicznie z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem. - Mam nadzieję, że dzisiaj otrzymam konkretne, realne propozycje - powiedział.

Wszyscy będą zwycięzcami?

- Jeśli to nastąpi, będziemy potrzebowali też równoległej propozycji od wierzycieli. Realistycznej propozycji Grecji musi towarzyszyć również realistyczna propozycja wierzycieli dotycząca spłacalności długu. Wtedy będziemy mieć sytuację "win-win" - dodał Tusk.

- Zarówno od Grecji, jak i od pożyczkodawców oczekujemy dobrej woli i odpowiedzialności - powiedział Tusk, dodając, że dyskusja na temat zdolności Grecji do spłacenia długu jest częścią tej odpowiedzialności.

Propozycja w sprawie spłacalności długu może obejmować np. restrukturyzację zadłużenia Grecji. Konieczność restrukturyzacji greckiego długu podkreśla też Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW). Kraje strefy euro dopuszczają możliwość dyskusji na ten temat, ale jednocześnie są przeciwko umorzeniu części długu. Restrukturyzacja może polegać np. na odroczeniu terminu spłat czy umorzeniu odsetek.

Kiedy rozstrzygnięcie?

Tymczasem rzecznik greckiego rządu Gabriel Sakellaridis powiedział w czwartek, że Grecja "robi wszystko, co może" na rzecz pilnego wypracowania porozumienia z międzynarodowymi wierzycielami" i - jak to ujął - "zakończenia tego cyklu niepewności". Dzień wcześniej Grecja wystąpiła o nowe wsparcie finansowe z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS) i w ciągu dwóch dni skonkretyzuje propozycje porozumienia z wierzycielami.

W niedzielę o godz. 16 odbędzie się krótki szczyt strefy euro poświęcony Grecji. Dyskusja w gronie przywódców państw całej UE rozpocznie się natomiast o godz. 18. Takie informacje przekazał dzisiaj na Twitterze Preben Aamann, rzecznik prasowy Donalda Tuska.

Ważą się losy Grecji i strefy euroTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: Reuters, PAP, tvn24bis.pl

Tagi:
Raporty: