Wynajem mieszkania turystom tylko za zgodą sąsiadów. Kontrowersyjny wyrok

Ze świata

TVN24 BiSWynajem mieszkań turystom w Lizbonie

Sąd w Lizbonie orzekł, że mieszkańcy mogą zablokować wynajem mieszkania lub pokoju prowadzonego w ich budynku przez sąsiada. Zdaniem ekspertów, ten kontrowersyjny wyrok może zahamować rozwój turystyki w Portugalii.

Bezprecedensowy wyrok to finał procesu, w którym stronami była grupa mieszkańców jednego z bloków w Lizbonie oraz ich sąsiadka prowadząca w swoim apartamencie wynajmem pokojów dla turystów. W czerwcu br. kobieta złożyła pozew, skarżąc się na decyzję rady mieszkańców, która zakazała jej prowadzenia w bloku działalności o charakterze hotelarskim.

"Handlowy charakter tej działalności"

W uzasadnieniu wyroku sędzia stwierdził, że większość mieszkańców budynku miała prawo zablokować wynajem dla turystów jednego z apartamentów z uwagi na "handlowy charakter tej działalności".

- Mieszkańcy mają prawo do sprzeciwu w sytuacji, gdy w ich bloku powstaje np. zakład fryzjerski, gabinet lekarski czy inna działalność handlowa. Podobnie jest w tym przypadku - orzekł sąd.

Decyzja lizbońskiego sądu spotkała się z krytyką prawników, ekspertów branży turystycznej, a także osób zajmujących się wynajmem mieszkań. Przypomniano, że ubiegłoroczna nowelizacja portugalskich przepisów przewiduje, iż osoby, które chcą odpłatnie udostępniać swoje apartamenty turystom, muszą jedynie uzyskać zgodę od poszczególnych urzędów państwowych, a nie od innych mieszkańców budynku.

Turystyka kwitnie

Od dwóch lat w Portugalii szybko rośnie liczba ofert mieszkań wynajmowanych turystom. Najwięcej jest ich w aglomeracji Lizbony oraz w Porto. Z szacunków internetowego serwisu Airbnb, pozwalającego na wynajmowanie mieszkań bezpośrednio od ich właścicieli, wynika, że tylko w drugim kwartale br. aż 705 tys. urlopowiczów skorzystało z noclegu w prywatnych kwaterach na terenie Portugalii. Oznacza to blisko 80-procentowy wzrost wobec takiego samego okresu ub.r.

Bieżący rok jest najlepszy w historii portugalskiej turystyki. W pierwszych siedmiu miesiącach przybyło do Portugalii ponad 10,6 mln turystów.

Autor: azb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu