Ze świata

Jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych bez wiz dla Polaków

Ze świata

Ile kosztuje podróż do Turcji?TVN24 BiS
wideo 2/7

Od 2 marca tego roku polscy obywatele nie będą potrzebować już wizy, aby wjechać do Turcji - wynika z komunikatu opublikowanego przez tamtejsze Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Do tej pory o wizę można było ubiegać się drogą elektroniczną, w placówkach tureckich lub na tamtejszych przejściach granicznych. Opłata za jej wydanie wynosiła 35 dolarów (około 140 złotych). Teraz polscy turyści zostaną zwolnieni z konieczności posiadania wizy.

"Od 2 marca 2020 roku Turcja znosi obowiązek wizowy dla członków strefy Schengen Unii Europejskiej, w tym Austrii, Belgii, Holandii, Hiszpanii i Polski, a także dla obywateli Zjednoczonego Królestwa" - napisał rzecznik tureckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Hami Aksoy.

Pozwolenie na wjazd do kraju będzie wydawane na 180 dni. Turyści z Polski będą mogli przebywać w Turcji do 90 dni w tym okresie.

"Ten krok ma zwiększyć nasz potencjał turystyczny w tych krajach, a także rozwinąć nasze stosunki handlowe, gospodarcze i kulturowe" - czytamy w komunikacie.

Najpopularniejsze kierunki

Według Polskiej Izby Turystyki najczęściej wybieranym przez Polaków kierunkiem podróży w 2019 roku była Grecja (26 proc. udziału w rynku). Na drugim miejscu uplasowała się Turcja (21,4 proc.). Podium uzupełniła Bułgaria (13,5 proc.). Pozostałe miejsca zajęły: Egipt (8,7 proc.), Hiszpania (8,7 proc.), Tunezja (4,8 proc.), Albania (2,9 proc.), Włochy (2,1 proc.), Cypr (1,2 proc.) i Chorwacja (0,4 proc.).

Autor: mp / Źródło: tvn24bis

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock