Cios w turecką turystykę. Polacy chętnie tam wypoczywali

Ze świata

MSZ ostrzega przed podróżami do Turcji

Po zamachach terrorystycznych w Turcji polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo zaleca, obywatelom naszego kraju, podróżującym tam zachowanie szczególnej ostrożności. Niebezpieczeństwo odstrasza polskich turystów, choć jeszcze rok temu ten kraj był wiceliderem wśród urlopowych kierunków. Gdzie udać się na bezpieczny wypoczynek za granicę?

Jeszcze do niedawna Turcja znajdowała się w czołówce najchętniej wybieranych kierunków urlopowych Polaków. Jednak wysokie zagrożenie terrorystyczne i przeprowadzane zamachy skutecznie odstraszają turystów z całego świata. Mimo to, są chętni, aby zaryzykować i spędzić wakacje w tureckim mieście.

Ze względu na niski popyt, ceny wycieczek spadają - przykładowo, za tygodniowy pobyt w czterogwiazdkowym hotelu, z opcją all inclusive, zapłacimy już 1400 zł.

Z danych Travel Planet, publikowanych w Raporcie Podróżnika, wynika, że jeszcze w ubiegłym roku Turcja była drugim najpopularniejszym krajem, wybieranym przez Polaków. Na spędzenie tam urlopu decydowało się ponad 16 proc. turystów. Część z nich wybierało kurorty tureckie zamiast egipskich lub tunezyjskich. Turcja zachęcała niskimi cenami, również ze względu na niskie zainteresowanie wśród Rosjan, którzy podróżowali na zajęty przez Putina Krym.

Niebezpieczna Europa

Na wakacje w Turcji zdecydują się jednak nieliczni, podobnie, jak w przypadku Egiptu czy Tunezji. Niestabilna sytuacja polityczna oraz terroryzm nie zachęcają do wypoczynku. Turcja, podobnie jak Francja czy Belgia jest objęta ostrzeżeniem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Mondial Assistance, wakacje za granicą planuje spędzić około 4,5 mln Polaków. Chętnych jest zdecydowanie mniej - na zagraniczny wyjazd decyduje się o 400 tysięcy mniej osób.

Wśród najpopularniejszych krajów, do których udają się nasi rodacy, niezmiennie króluje południe Europy: Hiszpania, Grecja, Chorwacja, Włochy, Portugalia. Zachęca zarówno bezpieczeństwo, jak i atrakcyjna cena. Często za wczasy można zapłacić mniej, niż za tydzień spędzony w polskim kurorcie.

Urlopowe kierunki w 2016 roku:

Urlopowe kierunki w 2016 roku

Autor: PMB/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock