Turcja straszy Rosję zerwaniem kontraktów. Za naruszenie przestrzeni powietrznej

Ze świata


Prezydent Turcji Recep Erdogan ostrzegł Moskwę, że Ankara może przestać kupować gaz od Rosji. Podkreślił także, że są inne kraje niż Rosja, które mogą zbudować w Turcji elektrownię jądrową. Rosyjskie samoloty w ciągu minionego weekendu dwukrotnie naruszyły turecką przestrzeń powietrzną przy granicy z Syrią. Ponadto turecka armia przekazała, że MiG-29 nieznanego pochodzenia w poniedziałek zakłócił lot patrolowy tureckich myśliwców F-16.

W sobotę rosyjski samolot wojskowy naruszył turecką przestrzeń powietrzną w pobliżu syryjskiej granicy. Samolot został przechwycony przez dwa tureckie myśliwce F-16. W poniedziałek myśliwiec MiG-29 nieznanego pochodzenia i stacjonujące w Syrii systemy rakietowe "zakłóciły" lot patrolowy ośmiu tureckich myśliwców F-16 wzdłuż granicy z Syrią.

- Nie możemy zaakceptować obecnej sytuacji. Wyjaśnienia Rosji dotyczące naruszenia przestrzeni powietrznej nie są przekonujące - powiedział Erdogan, cytowany przez tureckie media.

Urażona Turcja

Dodał, ze jest urażony tym, co się wydarzyło, ale nie planuje obecnie rozmowy z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem. - To są sprawy, które Moskwa musi przemyśleć. Jeżeli Rosjanie nie wybudują elektrowni jądrowej Akkuyu (w południowej Turcji-red.) to ktoś inny przyjdzie i ją zbuduje - podkreślił prezydent. W 2013 roku Turcja zleciła Agencji Energii Atomowej Rosji (Rosatom) budowę elektrowni atomowej. Pierwsza turecka siłownia jądrowa ma składała się z czterech reaktorów. Przewiduje się, że każdy z nich będzie miał moc 1200 megawatów. Projekt jest wart 19 mld euro. Centrala ma zacząć działać w 2020 roku.

Zrezygnują z gazu?

- Jesteśmy największym konsumentem rosyjskiego gazu. Gdybyśmy z niego zrezygnowali Rosja poniosłaby poważną stratą. Jeśli będzie to konieczne, będziemy pozyskiwać gaz ziemny z wielu innych miejsc - powiedział Erdogan. Roczne zapotrzebowane Turcji na gaz wynosi 50 mld metrów sześciennych. Z Rosji Ankara kupuje ok. 28-30 mld metrów sześciennych rocznie.

Rosyjskie samoloty nad Turcją. Naruszyły przestrzeń powietrzną:

Rosyjskie samoloty nad Turcją. Naruszyły przestrzeń powietrzną TVN24BiS /

Autor: tol / Źródło: Reuters