TVN24 Biznes | Ze świata

Ogólnokrajowy strajk w Tunezji. Odwołano wszystkie loty

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP, Reuters
Wakacje 2022. Piotr Henicz o cenach
Wakacje 2022. Piotr Henicz o cenachTVN24
wideo 2/3
TVN24Wakacje 2022. Piotr Henicz o cenach

Z powodu ogólnokrajowego strajku powszechnego związku zawodowego UGTT wszystkie loty do i z Tunezji zostaną odwołane w czwartek - podała w środę Agencja Reutera, powołując się na przedstawiciela związku. Strajk ma objąć również wszystkie morskie rejsy wycieczkowe.

Związek ogłosił ogólnokrajowy strajk pracowników przedsiębiorstw państwowych w "obronie praw pracowniczych" po tym, jak rząd zdecydował o zamrożeniu płac w ramach pakietu reform. Jego celem jest osiągnięcie porozumienia w sprawie pożyczki w wysokości 4 mld dolarów z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

- Dziś o północy wstrzymane zostaną wszystkie loty międzynarodowe i krajowe. Strajk obejmie również wszystkie morskie rejsy wycieczkowe - powiedział Wajih Zidi, przedstawiciel UGTT.

Strajk w Tunezji

Związek wezwał do protestów w całej Tunezji, twierdząc, że jej żądania mają charakter społeczny i gospodarczy, a nie polityczny. Loty międzynarodowe i krajowe wsztrymane o północy (2300 GMT w środę).

- Strajk będzie wielkim kosztem dla Tunezji - powiedział cytowany przez Reutersa rzecznik rządu Nasrredine Nsibi. Dodał, że związek wysuwa żądania, na które nie stać rządu. - Nie chcemy składać związkowi fałszywych obietnic - podkreślił.

Strajk UGTT, pierwszy od 2018 roku, nadaje nowy wymiar kryzysom politycznym i finansowym, które pogłębiły się od czasu, gdy prezydent Kais Saied przejął władzę prawie rok temu w ruchu, który jego przeciwnicy nazwali zamachem stanu przeciwko młodej demokracji Tunezji - podał Reuters.

UGTT (Tunezyjski Generalny Związek Pracy) to największy tunezyjski związek zawodowy. Został założony w 1946 roku i zrzesza ponad milion członków.

Komunikat polskiej ambasady

Komunikat w sprawie strajku opublikowała polska ambasada w Tunezji.

"Uprzejmie informujemy, że 16 czerwca br., w związku z zaplanowanym przez związek zawodowy UGTT powszechnym strajkiem w sektorze publicznym mogą wystąpić bardzo duże utrudnienia w międzynarodowych i lokalnych połączeniach lotniczych (udział w strajku zadeklarował Tunisair i Urząd Lotnictwa Cywilnego i Lotnisk) i morskich, do ich odwołania włącznie. Dodatkowo, w tym dniu wiele instytucji sektora publicznego (np. poczta, urzędy, służba zdrowia) mogą pozostawać nieczynne" - napisano w komunikacie.

Ambasada poinformowała jednocześnie, że "według informacji uzyskanych od organizatorów lotów czarterowych z i do Polski, czwartkowe loty mają odbywać się zgodnie z planem".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości