Ze świata

Miasto było, miasta nie ma. Te zdjęcia pokazują ogrom tragedii

Ze świata

Adam Więckowski/TwitterUlica Corso Umberto w Amatrice przed i po trzesięniu ziemi

W 2015 r. Amatrice zaliczono do najpiękniejszych miasteczek we Włoszech. Po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi ta malowniczo położona miejscowość z wieloma unikatowymi zabytkami, zamieniła się w gruzowisko. Oglądaj wydanie specjalne w TVN24 BiS i TVN24.

W ciągu pierwszych trzech godzin po trzęsieniu odnotowano 17 wstrząsów wtórnych, w tym najsilniejszy o sile 5,5 w skali Richtera - podały włoskie służby sejsmologiczne.

Jednym z miast, które najbardziej ucierpiało jest Amatrice. Zamieszkuje je zaledwie 3 tys. ludzi. Włosi chętnie przyjeżdżają tu na wypoczynek. Miasto jest pełne zabytków z każdej epoki.

Charakterystycznym punktem miasta jest dzwonnica, która pełni również rolę wieży zegarowej. Ona również ucierpiała w trakcie kataklizmu, a zegar zatrzymał się na godz. 3.36, czyli w momencie pierwszych wstrząsów.

Tu można zobaczyć, jak wyglądała przed trzęsieniem ulica prowadząca do dzwonnicy i to, co z niej zostało.

To samo miejsce w grudniu 2011 r.

Bardzo poważne uszkodzenia nie ominęły również kościoła Sant'Agostino, wybudowanego w 1428 r.

Tak wyglądały okolice kościoła pięć lat temu.

16 marca 2014 r. z Amatrice ruszał 5. etap prestiżowego wyścigu Tirreno-Adriatico. Dzisiaj okolica jest nie do poznania.

A tak miejsce startu kolarzy (ulica Corso Umberto) wyglądało w grudniu 2011 r.

Obecnie Amatrice przypomina gruzowisko. - Nie ma połowy miasta. Ludzie są pod gruzami - powiedział telewizji RAI burmistrz Sergio Pirozzi. Z powodu zagrożenia ewakuowano miejscowy szpital.

Oprócz Amatrice najbardziej poszkodowane miejscowości to Accumoli, Posta i Arquata del Tronto.

Trzęsienie ziemi nastąpiło o godz. 3.36; ognisko wstrząsów zlokalizowano w odległości ok. 80 km na południowy wschód od miasta Perugia, na niewielkiej głębokości 10 km - poinformował amerykański ośrodek sejsmologiczny USGS. Najbardziej dotknięte są regiony Umbria, Lacjum i Marchia. Wstrząsy odczuwalne były także w Rzymie, oddalonym od epicentrum o 150 km.

Autor: tol/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adam Więckowski/Twitter

Raporty:
Pozostałe wiadomości