Przyjaciel Putina pod lupą MSW. Na Jakunina doniósł Nawalny

Ze świata

Wikimedia (CC BY-SA 2.0) | Юрий ГоловинJakunin był szefem Rosyjskich Kolei Żelaznych (RŻD) do lata 2015 roku

Opozycjonista Aleksiej Nawalny poinformował w piątek, że MSW zajęło się doniesieniami jego Fundacji Walki z Korupcją na temat Władimira Jakunina, byłego szefa kolei uważanego za jedną z najbardziej wpływowych osób w otoczeniu prezydenta Rosji Władimira Putina.

Nawalny napisał na swoim blogu, że MSW skontaktowało się z jego fundacją i poinformowało, że wszczęto kontrolę oraz zaprosiło przedstawiciela fundacji, by przyszedł z dokumentami.

Prawnik fundacji spotkał się ze śledczym, który "zajmuje się sprawą Jakunina" - napisał opozycjonista. Wyjaśnił, że nastąpiło to w zarządzie MSW ds. transportu w Centralnym Okręgu Federalnym.

Skąd ta kontrola?

"Prowadzona kontrola dotyczy przede wszystkim kradzieży przy zakupie geosiatki (do stabilizowania gruntu, dostarczonej przez firmę Jakunina) i machinacji przy sprzedaży elektronicznych biletów kolejowych (przez firmę syna Jakunina)" - napisał Nawalny na swoim blogu. Opozycjonista wielokrotnie obierał Jakunina za cel; Nawalny twierdzi, że Jakunin jest faktycznym właścicielem wielkiego imperium biznesowego, które kontroluje przez sieć spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych. Jakunin był szefem Rosyjskich Kolei Żelaznych (RŻD) do lata 2015 roku. Ogłosił, że ustępuje ze stanowiska, by przejść do Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu. Źródło w organach bezpieczeństwa, cytowane w piątek przez portal RBK, potwierdziło, że trwa kontrola na podstawie wniosków Fundacji Walki z Korupcją, jednak odmówiło dalszych komentarzy. Tymczasem opozycyjna telewizja Dożd wiąże kontrolę, o której poinformował Nawalny, z dwiema rewizjami, do których doszło w piątek w Moskwie. Przeszukania były prowadzone w oficjalnej agencji prasowej TASS i w firmie PR-owskiej Michajłow i Partnerzy. Według informacji, które pojawiły się w mediach, działania śledcze w TASS były związane z poprzednim miejscem pracy jednego ze współpracowników. Telewizja Dożd podała, że założycielem firmy Michajłow i Partnerzy był Siergiej Michajłow, obecnie dyrektor generalny TASS, a wcześniej szef działu komunikacji korporacyjnej RŻD.

Przyjaciel Putina

Jakunin był prezesem RŻD od 2005 roku. Wcześniej przez krótko był wiceministrem kolejnictwa. Uchodzi za jedną z najbardziej wpływowych osób w najbliższym otoczeniu Putina; również wywodzi się z KGB, w którym służył przez 22 lata, zajmując się wywiadem naukowo-technicznym. Przez sześć lat Jakunin pracował w Stałym Przedstawicielstwie ZSRR przy ONZ. W 1996 roku wraz z Putinem i innymi jego przyjaciółmi założył legendarną spółdzielnię Oziero, która w malowniczych okolicach Petersburga wybudowała luksusowe osiedle domów jednorodzinnych. Jakunin jako członek najbliższego otoczenia Putina został objęty przez USA sankcjami nałożonymi na Rosję po aneksji Krymu. Oświadczył wówczas, że jest to dowód jego oddania Putinowi i Rosji. "Jestem w dobrym towarzystwie. Nie ukrywam, że czuję się zaszczycony. Wszystkie osoby na tej liście to wybitni ludzie - ludzie, którzy wiele zrobili dla Rosji" - napisał na swoim blogu.

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY-SA 2.0) | Юрий Головин