Trump żąda zerwania kontraktu na nowy Air Force One. Boeing odpowiada

Ze świata

tvn24bisTrump żąda zerwania kontraktu na nowy Air Force One

4 mld dolarów - tyle według Donalda Trumpa będzie kosztował nowy Air Force One. Przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych uważa, że to za dużo i żąda zerwania kontraktu z firmą Boeing. Producent odpowiada jednak, że podpisano z nim kontrakt na 170 mln dolarów na stworzenie parametrów nowego samolotu prezydenckiego.

Donald Trump napisał we wtorek po południu na Twitterze, by odwołać opiewające na 4 mld dolarów zamówienie złożone u Boeinga przez amerykański rząd na nowe modele Air Force One.

Dodał później, iż koszty tego zamówienia są "absurdalne i za drogie". - Chcemy, by Boeing zarabiał mnóstwo pieniędzy, ale nie aż tyle - powiedział.

Za dużo?

Kilka godzin później Boeing, czyli producent prezydenckich samolotów wydał specjalne oświadczenie, w którym wyjaśnia, że obecnie ma jedynie kontrakt na 170 milionów dolarów, którego przedmiotem jest określenie parametrów nowego prezydenckiego samolotu. Reuters odnotował również, że Boeing nie otrzymał jeszcze kontraktu na budowę samego samolotu. Agencja pisze też, że budowa nowego Air Force One może kosztować prawie 3 mld dolarów, bo niewiele mniej założono w kosztach programu wymiany prezydenckiej maszyny na lata budżetowe 2015-2021.

Za dużo? Niekoniecznie

Z kolei "Washington Post" podaje dziś, że w program wymiany prezydenckich samolotów powinien zawierać zamówienie na co najmniej dwie maszyny, aby jedna z nich mogła pełnić funkcję zapasową na wypadek, kiedy pierwsza uległaby awarii. Dziennik pisze też, że kwota 4 mld dolarów na całe zamówienie, czyli projekt, testy, produkcję i dostawę co najmniej dwóch samolotów wcale nie jest nieprawdopodobna. Szczególnie, że Boeing musi stworzyć samolot niemalże od podstaw. Podkreśla też, że Air Force One nie jest zwykłym samolotem, a zaprojektowanie samolotu, który musi być zdolny "przetrwać wojnę nuklearną" wymaga zastosowania najnowszych technologii i zabezpieczeń. Air Force One, który jest obecnie w użytkowaniu można było podziwiać m.in. w lipcu tego roku w Polsce, w czasie szczytu NATO w Warszawie.

Autor: msz/gry / Źródło: Reuters, Washington Post, tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: Jason P. Robertson/US Air Force