Nowe porządki Trumpa. Trzy ważne zmiany

Ze świata


Administracja nowego prezydenta Donalda Trumpa potępiła w oświadczeniu na stronie Białego Domu "antypolicyjną atmosferę" w USA i wezwała do skuteczniejszego egzekwowania prawa. Zapowiedziała także: odejście od ekologii poprzedniej administracji, wycofanie się USA z negocjacji umowy TTIP, renegocjacja NAFTA.

- Groźna antypolicyjna atmosfera w Ameryce jest zła. Administracja Trumpa z tym skończy - głosi komunikat zamieszczony na stronie, po przejęciu jej przez nową administrację w Waszyngtonie.

Skuteczniejsze egzekwowanie prawa

- Nasz kraj potrzebuje skuteczniejszego egzekwowania prawa, więcej zaangażowania wspólnotowego i bardziej efektywnego nadzorowania porządku - podkreślono. Jak napisano, Trump, który został w piątek zaprzysiężony na 45. prezydenta USA, nadal zamierza wybudować mur na granicy z Meksykiem, mający powtrzymać nielegalną migrację. Administracja Trumpa podtrzymała także zobowiązanie do unieważnienia przyjętego przez administrację Baracka Obamy planu Climate Action Plan, zakładającego zredukowanie gazów cieplarnianych o 26-28 proc. do 2025 roku w porównaniu z poziomem emisji z 2005 roku, i innych inicjatyw ekologicznych.

Zniesienie restrykcji

- Zniesienie tych restrykcji znacznie pomoże amerykańskim pracownikom, zwiększając pensje o ponad 30 miliardów dolarów w ciągu najbliższych siedmiu lat - głosi oświadczenie. Jak zaznaczono, starania Trumpa na rzecz stymulacji sektora naftowego i gazowego zwiększą dochody rządu w celu przeznaczenia ich na "odbudowę naszych dróg, szkół, mostów i infrastruktury publicznej". Zapowiedziano także wycofanie się USA z umowy o wolnym handlu TPP, podpisanej przez USA i 11 państw regionu Azji i Pacyfiku. Umowa ta nie została jeszcze ratyfikowana przez wszystkich sygnatariuszy.

NAFTA do renegocjacji

- Dzięki twardym i sprawiedliwym porozumieniom międzynarodowy handel może być wykorzystany dla rozwoju naszej gospodarki, powrotu milionów miejsc pracy do Ameryki i ożywienia naszych społeczności, które ucierpiały - oświadczył Biały Dom. - Ta strategia rozpoczyna się od wycofania z Transpacyficznej Umowy o Wolnym Handlu i zapewnienia, że wszelkie nowe umowy handlowe służą interesom amerykańskich pracowników - podkreślono. Biały Dom podtrzymał także zamiar renegocjowania warunków Północnoamerykańskiego Układu Wolnego Handlu (NAFTA - z Kanadą i Meksykiem).

Zobacz Czarnecki: Trump zapewnił, że USA dochowają sojuszy (Film z 20.01.2017)

Autor: ag/gry / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: