Ze świata

Trump o kryptowalutach: nie jestem fanem

Ze świata

Traderzy przeciw podatkowi od kryptowalut
Traderzy przeciw podatkowi od kryptowaluttvn24
wideo 2/7

Nie jestem fanem Bitcoina i innych kryptowalut. One nie są pieniędzmi, a ich wartość jest bardzo zmienna i bierze się z powietrza – napisał na Twitterze prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Wypowiedź ta zbiega się w czasie z zaprezentowaniem przez Facebooka swojej własnej cyfrowej waluty.

Prezydent USA zaznaczył, że kryptowaluty Facebooka i innych firm będą musiały podlegać wszystkim bankowym regulacjom.

"Nieuregulowanie kryptowalut może stanowić ułatwienie dla działalności niezgodnej z prawem, w tym handlu narkotykami" – podkreślił Trump.

"Mamy tylko jedną prawdziwą walutę w Stanach Zjednoczonych i jest ona silniejsza niż kiedykolwiek, niezawodna i solidna. Jest to zdecydowanie dominująca waluta na świecie i zawsze tak pozostanie. Nazywa się amerykański dolar" – napisał Donald Trump. Jak zauważa "The Guardian" komentarz Trumpa na temat cyfrowej waluty Facebooka zbiegają w czasie z wypowiedzią przewodniczącego Systemu Rezerwy Federalnej (Fed) Jerome’a Powella. Szef amerykańskiego banku centralnego powiedział, że Facebook nie może kontynuować prac nad cyfrową walutą Libra dopóki nie zostaną rozwiane obawy odnośnie prywatności, prania brudnych pieniędzy, ochrony konsumentów i stabilności finansowej.

Powell powiedział, że Fed powołał grupę, która śledzi wdrażanie projektu. Zespół współpracuje także z innymi rządowymi bankami centralnymi. Librze przyjrzeć może się także amerykańska Rada Nadzoru Stabilności Finansowej, która bada zagrożenia dla systemu finansowego.

Libra

W czerwcu Facebook oficjalnie zaprezentował swoją kryptowalutę – Librę. Technologiczny gigant zapowiedział wtedy, że walutą będzie można płacić już w 2020 roku dzięki oddzielnej aplikacji lub za pomocą platform takich jak Messenger czy WhatsApp.

Swoją ofertę Facebook kieruje głównie do 1,7 miliarda osób, które nie mają konta bankowego. Według firmy to wykluczenie dotyczy przeważnie ludzi żyjących w krajach rozwijających się, w szczególności kobiet.

Waluta będzie zarządzana przez organizację Libra Association, która zrzesza 27 firm handlowych i finansowych. Wśród nich można wymienić Mastercard, PayPal, Coinbase czy eBay. Do Libra Association dołączyły także takie firmy jak Uber czy Lyft. Facebook twierdzi, że organizacja będzie niezależna od rządów i samej firmy.

Kryptowaluty

Jedną z popularniejszych kryptowalut na świecie jest Bitcoin. Waluta zyskała popularność przede wszystkim w Chinach, Europie i Stanach Zjednoczonych. System tych operacji może funkcjonować bez konieczności centralnego zarządzania obrotem. Jego pomysłodawcą jest anonimowa osoba kryjąca się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto.

Drugą najpopularniejszą kryptowalutą jest Ether. "Młodszym bratem Bitcoina" jest nazywany natomiast Litecoin.

Kryptowaluta to cyfrowy pieniądz stworzony na bazie algorytmu. Cyfrowe waluty funkcjonują poza tradycyjnymi systemami bankowymi i rządowymi.

Autor: mp / Źródło: The Guardian, Reuters

Pozostałe wiadomości