Cios za cios. Trump grozi kolejnymi cłami

Ze świata


Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump napisał w piątek na Twitterze, że jeśli taryfy celne na amerykańskie produkty nie zostaną szybko usunięte, to nałoży 20-procentowe cło na wszystkie samochody montowane w Unii Europejskiej. Wcześniej w piątek zaczęły obowiązywać odwetowe cła Unii Europejskiej na amerykańskie dobra.

"Jeśli te taryfy i bariery nie zostaną szybko złamane i zlikwidowane, nałożymy 20-procentowe taryfy na wszystkie ich samochody sprowadzane do USA. Montujcie je tutaj!" - ogłosił Trump w tweecie.

Na giełdach po tym wpisie prezydenta spadły notowania firm motoryzacyjnych. Ford Motor stracił 0,5 proc., a General Motors 0,3 proc.

Niebezpieczny import

Ministerstwo handlu USA bada, czy import samochodów i ich części stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Szef tego resortu Wilbur Ross powiedział w czwartek, że raport w tej sprawie będzie gotowy pod koniec lipca lub w sierpniu. Trump oskarżał często niemieckie firmy motoryzacyjne eksportujące samochody do USA o nieuczciwe praktyki handlowe i odbieranie miejsc pracy amerykańskim producentom. Jednak - jak podaje Reuters - takie niemieckie giganty jak Volkswagen, Daimler i BMW produkują samochody w USA. BMW jest jednym z największych pracodawców w Karolinie Południowej, gdzie zatrudnia ponad 9 tys. osób. W USA sprzedało się w ubiegłym roku 15 proc. samochodów wyprodukowanych przez Mercedes-Benz i BMW, 12 proc. samochodów marki Audi i 5 proc. aut Volkswagena.

Unijne cła

Cła odwetowe wprowadzone w UE dotyczą towarów o wartości 2,8 mld euro. Weszły w życie w piątek. Komisja Europejska podkreśliła, że Unia, nakładając cła odwetowe, korzysta ze swoich praw w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO). Europejskie taryfy są odpowiedzią na amerykańskie cła na stal i aluminium, które zaczęły obowiązywać od 1 czerwca.

Autor: ps//sta / Źródło: PAP