Trojka ma projekt porozumienia z Grecją. Co na to Ateny?

Trojka uzgodniła reformy dla Grecji. Porozumienie coraz bliżej
Trojka uzgodniła reformy dla Grecji. Porozumienie coraz bliżej
TVN24 BiS
TVN24 BiSTrojka uzgodniła reformy dla Grecji. Porozumienie coraz bliżej

Komisja Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny uzgodniły projekt porozumienia, które przedstawią greckiemu rządowi - informuje agencja Reuters.

Trojka to Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i MFW, czyli główni dostarczyciele pomocy kredytowej dla Grecji. Agencja Reuters podaje, że trzy instytucje uzgodniły warunki porozumienia z Grecją. Chodzi o reformy i cięcia budżetowe, które musiałby wdrożyć w życie Ateny w zamian za finansową pomoc.

Efekt nocnych rozmów

Propozycja została opracowana przez przywódców Niemiec i Francji wraz z szefami KE, MFW i EBC w nocy z poniedziałku na wtorek. Reuters podaje, że nie jest do końca jasne, czy grecki rząd premiera Alexisa Ciprasa przyjmie propozycję Trojki, bo wcześniej zastrzegł, że nie zgodzi się na kolejne oszczędności i cięcia.

Propozycja Aten

W poniedziałek wieczorem premier Cipras poinformował, że jego rząd wysłał wierzycielom propozycję kompleksowych reform. - Przedstawiliśmy realistyczny plan dla Grecji w celu wyjścia z kryzysu. To realistyczny plan, którego przyjęcie przez instytucje, naszych pożyczkodawców i partnerów w Europie oznaczać będzie koniec scenariusza podziałów w Europie - powiedział Cipras dziennikarzom.

Dodał, że "decyzja leży po stronie politycznego przywództwa w Europie". Nie przedstawiono żadnych szczegółów tego planu.

Bez porozumienia

Mimo trwających już cztery miesiące rozmów władze Grecji nie zdołały dotąd porozumieć się z MFW i swymi partnerami ze strefy euro w sprawie uwolnienia wynoszącej do 7,2 mld euro pozostałej transzy pomocy, co zapobiegłoby bankructwu państwa. Kredytodawcy domagają się jednak w zamian kontynuowania reform i cięć budżetowych, co Ateny odrzucają. 30 czerwca kończy się przedłużony plan pomocowy dla Aten.

Sytuacja finansowa Grecji jest dramatyczna - do 5 czerwca musi spłacić kolejną transzę swych należności wobec MFW w kwocie około 300 mln euro. Łącznie MFW powinien od niej otrzymać w tym miesiącu około 1,55 mld euro. Rzecznik MFW William Murray ostrzegł, że Grecja zostanie pozbawiona finansowania z Funduszu, jeśli nie zapłaci należnej raty.

Rynki czekają na efekt negocjacji z Grecją
Rynki czekają na efekt negocjacji z Grecją TVN24 BiS

Autor: msz/ / Źródło: Reuters,

Pozostałe wiadomości