Ze świata

Grecja rozmawia i straszy, że nie odda pieniędzy. Cipras jedzie do Brukseli

Ze świata


Grecki premier Aleksis Cipras będzie dziś w Brukseli rozmawiał na temat projektu porozumienia, które uzgodniły wczoraj Komisja Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny. Jednocześnie dziś z Aten dobiegają głosy, że Grecja nie dokona do piątku przelewu kolejnej raty pożyczki zaciągniętej w Międzynaorodwym Funduszu Walutowym, jeśli nie uda się jej porozumieć z wierzycielami.

- Jeżeli nie powstanie perspektywa osiągnięcia porozumienia do piątku lub poniedziałki lub jakiejkolwiek, to nie zapłacimy - powiedział przedstawiciel rządzącej Grecją Syrizy Nikos Filis w rozmowie z telewizją Mega TV.

Sytuacja finansowa Grecji jest dramatyczna - do 5 czerwca musi spłacić kolejną transzę swych należności wobec MFW w kwocie około 300 mln euro. Łącznie MFW powinien od niej otrzymać w tym miesiącu około 1,55 mld euro. Rzecznik MFW William Murray ostrzegł, że Grecja zostanie pozbawiona finansowania z Funduszu, jeśli nie zapłaci należnej raty.

Rozmowy ostatniej szansy?

Cipras spotka się dziś z przewodniczącym KE Jean Claude Junckerem. Rozmowa będzie dotyczyła oczywiście greckiego zadłużenia. BBC podaje, że cierpliwość wierzycieli po miesiącach nieskutecznych negocjacji jest bliska wyczerpaniu. Dlatego jeśli ich propozycja nie zostanie przyjęta, to "pole manewru będzie bardzo małe".

Uzgodnienia Trojki

We wtorek wieczorem agencja Reuters podała, że Trojka, czyli KE, EBC i MFW, czyli główni dostarczyciele pomocy kredytowej dla Grecji uzgodnili warunki porozumienia z Atenami. Chodzi o reformy i cięcia budżetowe, które musiałby wdrożyć w życie rząd Ciprasa w zamian za finansową pomoc.

Propozycja została opracowana przez przywódców Niemiec i Francji wraz z szefami KE, MFW i EBC w nocy z poniedziałku na wtorek. Projekt porozumienia ma obejmować "wszystkie kluczowe obszary polityki i odzwierciedlać dyskusje z ostatnich tygodni". Według Reutersa wczoraj nie było jasne, czy grecki rząd przyjmie propozycję Trojki, bo wcześniej zastrzegł, że nie zgodzi się na kolejne oszczędności i cięcia.

Propozycja Aten

W poniedziałek wieczorem premier Cipras poinformował, że jego rząd wysłał wierzycielom propozycję kompleksowych reform.

- Przedstawiliśmy realistyczny plan dla Grecji w celu wyjścia z kryzysu. To realistyczny plan, którego przyjęcie przez instytucje, naszych pożyczkodawców i partnerów w Europie oznaczać będzie koniec scenariusza podziałów w Europie - powiedział Cipras dziennikarzom.

Dodał, że "decyzja leży po stronie politycznego przywództwa w Europie". Nie przedstawiono żadnych szczegółów tego planu.

Bez porozumienia

Mimo trwających już cztery miesiące rozmów władze Grecji nie zdołały dotąd porozumieć się z MFW i swymi partnerami ze strefy euro w sprawie uwolnienia wynoszącej do 7,2 mld euro pozostałej transzy pomocy, co zapobiegłoby bankructwu państwa. Kredytodawcy domagają się jednak w zamian kontynuowania reform i cięć budżetowych, co Ateny odrzucają. 30 czerwca kończy się przedłużony plan pomocowy dla Aten.

Trojka uzgodniła reformy dla Grecji. Porozumienie coraz bliżej
Trojka uzgodniła reformy dla Grecji. Porozumienie coraz bliżejTVN24 BiS

Autor: msz/gry / Źródło: BBC, Reuters, PAP,

Pozostałe wiadomości