Triumf Camerona. Co dalej z imigrantami i unijnym referendum?

Ze świata

TVN24 BiSTriumf Camerona. Co dalej z imigrantami i unijnym referendum?

- Referendum dotyczące obecności Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej dojdzie do skutku. Brytyjczycy narzekają na ogromną liczbę imigrantów, ale wiedzą, że wyjście z UE nie byłoby dla nich dobre - mówi Wioletta Wilk-Reguła, specjalistka w dziedzinie problematyki brytyjskiej. - Jego wynik już jest przesądzony. Większość Brytyjczyków chce zostać w UE - uważa David Kennedy, Szkot mieszkający w Polsce.

Wioletta Wilk-Reguła, specjalistka w dziedzinie problematyki brytyjskiej uważa, że pomysł referendum (dotyczącego obecności Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej) wynika z tego, że do tego kraju przybywa coraz więcej imigrantów z krajów wspólnoty.

Co z imigrantami?

- David Cameron będzie musiał się wywiązać ze zobowiązania dotyczącego referendum i dojdzie ono do skutku za dwa lata. Pytaniem jest to, co stanie się przez ten czas. Jakie będą argumenty za i przeciw. Z naszej perspektywy nie byłoby dobrze, gdyby Wielka Brytanii opuściła UE, a znaczna część Brytyjczyków też zdaje sobie sprawę, że i dla nich nie byłoby to dobre, bo korzyści jest wiele - uważa Wioletta Wilk-Reguła. - Oczywiście są sprawy, które ich irytują, czyli np. to, że muszą przyjmować ogromną liczbę imigrantów i podporządkowywać się Brukseli, ale biznes na tym korzysta - dodaje ekspertka. David Kennedy, Szkot mieszkający w Polsce uważa, że obiecane referendum powinno się odbyć. - Jednak wynik już jest przesądzony. Większość Brytyjczyków chce zostać w UE - uważa David Kennedy. - Fakt, że wiele osób przyjeżdża do Wielkiej Brytanii pokazuje, że jest tam dobrze. Większość ludzi dobrze postrzega Polaków, którzy w Szkocji są mile widziani. Polacy uważani są za pracowitych - dodaje Kennedy.

Oderwanie Szkocji?

Wioletta Wilk-Reguła ocenia, że szansa na rząd większościowy konserwatystów to dobra wiadomość. - To daje szansę na realizację własnej polityki i wzięcie całkowitej odpowiedzialności. Warto zwrócić uwagę na bardzo dobry wynik Szkockiej Partii Narodowej (SNP), która zdobyła większość miejsc, o które walczyła w Szkocji. To oznacza, że nie ustają pragnienia odłączenia się od Wielkiej Brytanii - mówi Wilk-Reguła. - Na ten wynik trzeba patrzeć w kontekście referendum niepodległościowego, które było w październiku zeszłego roku. To sprawa, która nie jest jeszcze rozwiązana, ale czy dojdzie do oderwania Szkocji? Na to musimy poczekać co najmniej do wyborów w Szkocji w przyszłym roku - uważa Kennedy.

Autor: msz / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ