Rekordowy zysk energetycznego giganta

Autor:
JW/dap
Źródło:
PAP

TotalEnergies, francuski koncern petrochemiczny wpracował w zeszłym roku rekordowy zysk w postaci 19,5 miliarda euro. To o 2,5 miliarda więcej niż w 2021 roku. Jak zauważa dziennik "Le Figaro" to głównie zasługa działalności firmy w zakresie LNG, którego koncern jest drugim producentem na świecie.

Jak podaje "Le Figaro", koncern TotalEnergies odnotował rekordowy zysk w swojej działalności. Co więcej, wynik ten mógłby być jeszcze wyższy, gdyby nie fakt, że firma straciła 15 mld euro z powodu ograniczenia swojej działalności w Rosji (po ataku na Ukrainę).

Pod względem produkcji gazu LNG TotalEnergies zajmuje drugie miejsce na świecie. Pierwsze należy do Shella.

Wyniki petrochemicznych spółek

TotalEnergies jest francuskim przedsiębiorstwem, którego działalność obejmuje wydobycie i przerób ropy naftowej i gazu ziemnego, a także ich transport, dystrybucję i marketing.

Firma jest także producentem wyrobów chemicznych i jest jedną z największych prywatnych spółek petrochemicznych na świecie, obok ChevronTexaco, ExxonMobil, BP i Shell. We wtorek brytyjski gigant naftowy BP poinformował, iż ponad dwukrotnie zwiększył swój zysk w 2022 r. do prawie 28 miliardów dolarów. Podobnie Shell, który podwoił swój zysk do ponad 38 miliardów euro, a ExxonMobil uzyskał ponad 55,7 mld dol. wobec 23 mld dol. rok wcześniej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości