Nielegalni zbieracze trufli na celowniku. Wysokie kary

[object Object]
Ile kosztuje podróż do Florencji?TVN24 BiS
wideo 2/2

Piętnaście osób będzie musiało zapłacić wysokie kary finansowe za zbiory białych trufli przed rozpoczęciem sezonu. Kontrole przeprowadzili karabinierzy z Toskanii.

Kontrole prowadzono także w nocy, gdy trwało nielegalne grzybobranie.

Trufle z Toskanii

Karabinierzy poinformowali, że operacja, której celem było niedopuszczenie do przedwczesnych zbiorów cennej odmiany trufli, prowadzona była w rejonie miejscowości Certaldo, Barberino Val d'Elsa i Montespertoli niedaleko Florencji. Obszar ten słynie z obecności "gastronomicznego złota" Toskanii. Jak wyjaśnili funkcjonariusze, zabronione poszukiwania podejmowane są między innymi po to, by jak najszybciej wprowadzić na rynek słynny rarytas. W ten sposób zbieracze tresują też psy poszukujące grzybów oraz przygotowują je do pełni sezonu zbiorów. Tymczasem, jak ostrzegają eksperci tłumacząc konieczność takich kontroli, zbieranie niedojrzałych okazów niszczy także inne.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi zbioru i sprzedaży trufli, te zebrane przed czasem i niedojrzałe są konfiskowane. Zbieracze karani są grzywną w wysokości około 70 euro powiększoną o kwotę 100 euro za każdy taki okaz.

Zgodnie z rozporządzeniem regionalnych włądz sezon zbiorów rozpocznie się 10 września i potrwa do końca roku.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości