To jest dzień Theresy May. Zdradzi, jaki będzie Brexit

Ze świata


Na Zachodzie rynki pod presją, bo Brexit w Wielkiej Brytanii zapowiada się, że będzie "twardy". We wtorek przewidziane jest wystąpienie premier Wielkiej Brytanii Theresy May poświęcone wyjściu tego kraju z Unii Europejskiej. Początek: 12.45 - podają maklerzy.

Brytyjska premier ma także zapowiedzieć wyłączenie Wielkiej Brytanii spod jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i zaapelować o zakończenie podziałów pomiędzy tymi, którzy głosowali za pozostaniem w UE i tymi, którzy popierali rezygnację z unijnego członkostwa.

Kiedy Brexit?

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, rząd brytyjski planuje formalnie rozpocząć procedurę wystąpienia kraju z Unii Europejskiej przed końcem marca 2017 r.

- Wcześniej mieliśmy silne rajdy na giełdach akcji, ale teraz pozostajemy ostrożni - mówi Niv Dagan, dyrektor wykonawczy Asset Management LLC.

- Jest trochę niepokoju i nerwowości poprzedzającej inaugurację Donalda Trumpa i związanej z możliwą pozycją Zjednoczonego Królestwa w Europie. Na rynkach można spodziewać się w najbliższej przyszłości, że utrzyma się zmienność - dodaje.

Zdaniem prezydenta elekta

Trump w wywiadzie dla dziennika "The Times", opublikowanym w poniedziałek, stwierdził, że Brexit będzie "wielką rzeczą", a jednym z priorytetów amerykańskiej polityki zagranicznej będzie wypracowanie nowego porozumienia handlowego z Wielką Brytanią.

Trump ocenił, że decyzja o wyjściu z Unii Europejskiej była związana z poczuciem zagrożenia brytyjskiej tożsamości, wywołanym przez europejski kryzys uchodźczy.

- Myślę, że ostatecznie Brexit to będzie wielka rzecz - podkreślił.

Donald Trump zostanie zaprzysiężony na prezydenta USA w piątek, 20 stycznia.

Ważne dane

We wtorek tymczasem inwestorzy poznali już dane o produkcji przemysłu w Japonii - końcowe wyliczenie.

Produkcja przemysłowa w listopadzie wzrosła o 1,5 proc. mdm - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu. Wstępnie spodziewano się wzrostu o 1,5. Rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 4,6 proc. - podał resort gospodarki. Tu spodziewano się wzrostu o 4,6 proc.

O 11.00 zostanie opublikowany wskaźnik zaufania niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych w I. O 14.30 zostanie zaś podany indeks Empire Manufacturing - aktywności wytwórczej w okręgu Nowy Jork w I.

O 14.45 swoje wystąpienie rozpocznie prezes Fed z Nowego Jorku William Dudley, podczas konferencji National Retail Federation.

O 24.00 w Sacramento podczas eventu organizowanego przez Sacramento Business Review Economic Forecast wystąpi John Williams, prezes Fed z San Francisco.

Zobacz. Bieg kolejnych wydarzeń związanych z Brexitem jest jednak wciąż jedną wielką zagadką. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS (wideo z 29.12.2016 r.).

Autor: gry / Źródło: PAP