Theresa May: Wielka Brytania potrzebuje czasu na Brexit

Ze świata

Niemieckie media o Theresie May

Nowa premier Wielkiej Brytanii Theresa May powiedziała w czwartek szefowi Komisji Europejskiej Jean-Claude'owi Junckerowi, że ma nadzieję na pozytywne rozmowy z Unią Europejską w sprawie opuszczenia Wspólnoty, ale potrzebuje czasu na ich przygotowanie. Informację taką przekazała rzeczniczka May po rozmowie obojga polityków.

Rzeczniczka dodała, że Theresa May podtrzymuje desygnowanie Juliana Kinga na nowego brytyjskiego komisarza UE. Ma on zastąpić Jonathana Hilla, który podał się do dymisji po czerwcowym referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W telefonicznej rozmowie z Junckerem May zapewniła, że Wielka Brytania zamierza kontynuować bliską współpracę z Komisją Europejską.

Gratulacje z USA

Rzeczniczka powiedziała, że premier rozmawiała telefonicznie w czwartek także z prezydentem USA Barackiem Obamą. Również w rozmowie z nim May wyraziła nadzieję na konstruktywne i pozytywne rozmowy w sprawie Brexitu. Ponadto potwierdziła zaangażowanie Wielkiej Brytanii w podtrzymanie specjalnych relacji brytyjsko-amerykańskich, a także wagę współpracy wywiadowczej obu krajów. Biały Dom poinformował, że to Obama zatelefonował do May, żeby pogratulować jej objęcia stanowiska premiera. - Prezydent potwierdził nasze zaangażowanie na rzecz nie tylko podtrzymania, ale także pogłębienia specjalnych relacji między USA a Wielką Brytanią - powiedział rzecznik Białego Domu Josh Earnest.

Theresa May premierem po dymisji Camerona:

Autor: PMB / Źródło: PAP