Tesco ostrzega: będziemy mieli mniejszy zysk. Po aferze

Ze świata

ShutterstockWcześniejsza prognoza zakładała, że roczny zysk na poziomie 2,9 mld dolarów

Zysk Tesco nie przekroczy 2,2 mld dolarów - poinformowała dziś spółka w komunikacie. Władze Tesco ostrzegły akcjonariuszy, że koncern zarobi w tym roku mniej niż wcześniej zakładano.

Brytyjska sieć hipermarketów i supermarketów poinformowała, że w efekcie zmian w bieżącej polityce inwestycyjnej łączny zysk obrotowy grupy, który kończy się w lutym 2015 roku nie przekroczy 2,2 mld dolarów.

Plan później

Wcześniejsza prognoza zakładała, że roczny zysk wyniesie ponad 2,9 mld dolarów. Władze koncernu poinformowały również, że w przyszłości podadzą szczegółowy plan działań, który będzie wdrożony w firmie, aby poprawić konkurencyjność oferty i wzmocnić swój bilans handlowy.

Afera

We wrześniu Tesco poinformowało, że jego zysk przed opodatkowaniem za pierwsze półrocze bieżącego roku został zawyżony o 250 mln funtów, czego przyczyną miało być opóźnianie wpisywania kosztów do bieżących rachunków. Kwotę fikcyjnej nadwyżki skorygowano potem w górę do 263 mln funtów, co oznacza, że faktyczny zysk stanowi tylko 8 proc. pierwotnie deklarowanego. Po ujawnieniu tego faktu prezes Tesco Richard Broadbent podał się do dymisji.

Gorsza sprzedaż

Tesco jest po amerykańskim Walmart drugą co do wielkości w świecie firmą handlu detalicznego, ale w ostatnim czasie jego kondycja ekonomiczna wyraźnie się pogorszyła. Do odnotowanego w pierwszym kwartale br. na macierzystym rynku brytyjskim spadku sprzedaży o 3,8 proc. - czego spółka nie doświadczyła przez ubiegłe 40 lat - doszedł w drugim kwartale spadek o 5,5 proc. Jest to efekt aktywności konkurencji, przede wszystkim niemieckich sieci handlowych Aldi i Lidl.

Tak we wrześniu inwestorzy zareagowali na informację o zawyżonym zysku:

Błąd rachunkowy Tesco. Akcje ostro w dółTVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/ / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock