Tesco z najgorszym wynikiem w historii. Gigantyczna strata

Ze świata

TVN24 BiSTesco z najgorszym wynikiem w historii. Gigantyczna strata

Tesco z rekordowo wysoką roczną stratą. Sieć hipermarketów zaraportował najgorszy roczny wynik w historii, ze stratą wynoszącą 6,4 mld funtów - pisze BBC News.

Rok rozliczeniowy Tesco zakończyło w lutym. BBC dla porównania przytacza takie same dane z wcześniejszego roku - wówczas było to 2,26 mld funtów zysku brutto przed opodatkowaniem. "Jest to największa strata poniesiona przez tego brytyjskiego detalistę w jego historii" - czytamy.

Mniej sklepów, silna konkurencja Ok. 4,7 mld funtów strat było wynikiem spadku wartości nieruchomości firmy w Wielkiej Brytanii. Aż 43 sklepy sieci zostały na początku tego miesiąca zamknięte. Roczny zysk ze sprzedaży także spadł o 60 proc. w porównaniu z 3,3 mld funtów rok wcześniej. Szef Tesco Dave Lewis przyznał, że "to była bardzo trudny rok" dla firmy. - Wyniki, który publikujemy odzwierciedlają pogorszenie się sytuacji na rynku i erozję naszej konkurencyjność w ostatnich latach. Staramy się narysować linię oddzielającą przeszłość i zaczynamy widzieć już pozytywne sygnały - podkreślił Lewis.

BBC porównuje słabe wyniki Tesco ze spadającą sprzedażą w Wielkiej Brytanii w ogóle. Z wyłączeniem paliw spadła ona w ostatnim roku o 3,6 proc. Tesco w raporcie podkreśla, że wyniki rozczarowują głównie z powodu “silnej konkurencji” szczególnie w Irlandii, gdzie sprzedaż w tym roku ma spaść o ok. 6 proc. Obniżył się też - o ponad 15 proc. - zysk ze sprzedaży w Azji.

Autor: mn / Źródło: BBC News

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu